Na placu Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie wymieniono stary, zniszczony Krzyż Pamięci Narodowej. Upamiętnia on Polaków, którzy oddali życie za niepodległość Ojczyzny. – Konieczność wymiany związana jest z pogarszającym się z miesiąca na miesiąc stanem drewna. Wierną replikę krzyża wykona ta sama firma, która robiła oryginał 22 lata temu – tłumaczy Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego.
– W 50. rocznicę zbrodni katyńskiej w maju 1990 roku pod samym Wawelem stanął Krzyż Pamięci Narodowej, który jest powszechnie nazywany Krzyżem Katyńskim, jednakże ten krzyż swoimi ramionami obejmuje nie tylko ofiary zbrodni katyńskiej, ale wszystkich Polaków, którzy oddali swoje życie w obronie wolnej i niepodległej Polski. To krzyż pamięci tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, ale też ofiar lat 50., stanu wojennego – wyjaśnia Bukowski.
Wesprzyj nas już teraz!
– Stary, dębowy krzyż był poddany działaniu czynników atmosferycznych – deszczu i mrozu i to spowodowało jego murszenie. Był już w bardzo złym stanie, zaczął się lekko przechylać. Po oględzinach zdecydowaliśmy, że trzeba go wymienić – powiedział Józef Skotnicki, członek-założyciel Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej.- Nowy jest zrobiony z drewna modrzewiowego, smolistego i bardziej trwałego. Mamy gwarancję, że wytrzyma ok. 40-45 lat – dodał Skotnicki.
Jerzy Bukowski zaznacza, że krzyż, który do tej pory stał na placu Ojca Adama Studzińskiego, prawdopodobnie zostanie przeniesiony do kościoła św. Idziego. W czwartek nowy krzyż poświęci metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Źródło:naszdziennik.pl
pam, kra