14 sierpnia 2017

W Łagiewnikach zaprezentowane zostały rękopisy listów świętej s. Faustyny Kowalskiej

(Święta siostra Faustyna Kowalska. Fot. arch.)

W poniedziałek można było obejrzeć w Krakowie siedem nigdy wcześniej nie prezentowanych publicznie rękopisów listów św. s. Faustyny Kowalskiej. Ekspozycja miała miejsce w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w ramach 10. edycji Cracovia Sacra. 

 

„Listy” obok „Dzienniczka”, są drugim dziełem, które odsłania życie duchowe i codzienność św. Faustyny. Na co dzień przechowywane są w klasztornym skarbcu. Do dzisiaj zachowało się prawie 50 spośród nich, a także karteczki z życzeniami, które s. Faustyna przesyłała do sióstr we wspólnocie krakowskiej oraz obrazki z dedykacjami. Najstarsze listy mają ponad 80 lat, a ostatni pochodzi z sierpnia 1938 r.

Wesprzyj nas już teraz!

W ramach wydarzeń związanych z 10. edycją Cracovia Sacra w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach można było zobaczyć 7 rękopisów listów św. Siostry Faustyny, nigdy wcześniej nie prezentowanych. Na wystawie pokazane zostały listy św. s. Faustyny do najmłodszej siostry Wandy, spowiedników: bł. ks. Michała Sopoćki i o. Józefa Andrasza SJ, przełożonej generalnej Michaeli Moraczewskiej, przełożonej domu krakowskiego m. Ireny Krzyżanowskiej oraz s. Ludwiny Gadziny i s. Justyny Gołofit, z którymi św. Faustyna przyjaźniła się od czasu nowicjatu.

W zależności od adresatów, w listach poruszana jest trochę inna tematyka. W listach do kierowników ks. Sopoćki i o. Andrasza, s. Faustyna opisywała swoje duchowe przeżycia, którymi z nikim oprócz nich się nie dzieliła, ale także codzienne sprawy, w których widać całkowite zdanie się na wolę Bożą i troskę o swych kierowników duchowych – mówi s. Elżbieta Siepak, rzecznik Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Przejmujący jest jej ostatni list do matki generalnej Michaeli Moraczewskiej, pisany na niecałe dwa miesiące przed śmiercią, w którym święta dziękuje za wszelkie dobro, jakiego doświadczyła od zgromadzenia, przeprasza za wykroczenia przeciw regule zakonnej i prosi o błogosławieństwo na godzinę śmierci. List kończy słowami: „Do zobaczenia w niebie, u stóp tronu Bożego” – podkreśla s. Siepak.

W każdej gablocie obok rękopisu umieszczony został list w formie maszynopisu w języku polskim i angielskim. Przy gablocie można było zobaczyć zdjęcie osoby, do której list jest adresowany i jej krótki biogram. W ostatnich dwóch gablotach wyeksponowano wydania książkowe „Listów” w kilku językach m. in. polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i portugalskim.

Osoby zwiedzające wystawę miały możliwość wpisania się do specjalnej księgi pamiątkowej, a przy wyjściu z budynku wylosowania bileciku w języku polskim lub angielskim z duchowym przesłaniem, jakie 80 lat temu s. Faustyna skierowała do sióstr.

Wystawa w budynku klasztornym otwarta była tylko w poniedziałek, 14 sierpnia, do godz. 21:00.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Cracovia Sacra, która odbywa się w dn. 14-15 sierpnia są „Skarby krakowskich klasztorów”. W programie przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki – także tych, które na co dzień nie są prezentowane zwiedzającym. Organizatorem Nocy Cracovia Sacra jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z krakowskimi klasztorami i kościołami.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Wydarzenie co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.

Szczegółowy program znajduje się na stronie krakowskienoce.pl.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram