W zamieszkałej głównie przez maronickich chrześcijan Faraji w Libanie stanęła największa na świecie figura świętego Charbela (1828 – 1898). Mierzy 27 metrów wysokości i waży 40 ton.
Transport figury z położonego nad brzegiem Morza Śródziemnego Haret Sakher do Faraji leżącej 1800 m. n.p.m. był wyjątkowo trudny, bo rzeźba składa się tylko z jednej części. Wykonał ją libański artysta Najef Alwan; jako tworzywa użyto włókna szklanego, co ma zapobiec negatywnemu wpływowi wilgotnego regionalnego klimatu. Alwan zapewnia, że posąg przetrwa 400 lat bez konieczności przechodzenia renowacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Św. Charbel urodził się w 1828 roku w Libanie jako Józef Machluf; należał do pozostającego w jedności z Rzymem Syryjsko-Maronickiego Kościoła Antiochii. Już w dzieciństwie starał się naśladować przykład dwóch swoich wujów, którzy prowadzili życie mnisze. Mając 23 lata wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w Annaji; w roku 1875 przeniósł się do pobliskiej pustelni poświęconej świętym Piotrowi i Pawłowi, gdzie pozostał do śmierci.
Papież Paweł VI beatyfikował go w 1965, a kanonizował w 1977 roku. Grób św. Charbela znajduje się w Annaji.
Uroczyste poświęcenie posągu odbyło się 14. sierpnia.
Źródło: Katholisches.info
Pach