29 grudnia 2024

W maju beatyfikacja polskiego księdza zamordowanego przez komunistę

(Trumna z ciałem zamordowanego księdza Streicha. Fot. ksiadz-streich.org)

Beatyfikacja 24 maja 2025 roku księdza Stanisława Streicha będzie nadzwyczajnym znakiem nadziei – powiedział w niedzielę w homilii otwierającej Rok Święty 2025 metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Ks. Streich zginął w 1938 roku w Luboniu z rąk polskiego komunisty.

 

Na niedzielną uroczystość w poznańskiej katedrze zaproszeni zostali wszyscy księża dziekani wraz z przedstawicielami reprezentującymi każdą spośród 416 parafii archidiecezji poznańskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Ojciec Święty Franciszek ogłosił Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 bullą Spes non confundit („Nadzieja zawieść nie może”). Rozpoczął go 24 grudnia od otwarcia drzwi świętych Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie.

Abp Gądecki powiedział, że w Roku Jubileuszowym można spodziewać się licznych znaków nadziei.

Do całkiem nadzwyczajnego znaku nadziei, związanego z naszą archidiecezją, należeć będzie beatyfikacja męczennika, ks. Stanisława Streicha; beatyfikacja, której będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt dykasterii ds. świętych. Uroczystość ta będzie miała miejsce na placu katedralnym w Poznaniu dnia 24 maja 2025 roku – powiedział metropolita poznański.

Beatyfikacja to akt kościelny, w którym Kościół uznaje osobę zmarłą za błogosławioną i zezwala na jej publiczny kult o charakterze lokalnym.

Takie wyróżnienie może spotkać osobę wierzącą, która w sposób wyjątkowy żyła cnotami chrześcijańskimi. Jak najserdeczniej zapraszam wszystkich rodaków z Polski i zagranicy na spotkanie z tym wielkim znakiem nadziei i łaski – powiedział abp Gądecki.

Zgodę na opublikowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo kapłana archidiecezji poznańskiej papież Franciszek wydał dykasterii ds. kanonizacyjnych 23 maja 2024 roku.

Ksiądz Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 r. w Bydgoszczy. W 1925 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię klasyczną na Uniwersytecie Poznańskim. Był kapelanem sióstr urszulanek i uczył religii w poznańskiej szkole handlowej. Był wikariuszem w poznańskich parafiach. W 1933 roku został proboszczem w parafii pw. św. Barbary w Żabikowie, a 1 października 1935 roku – w nowo utworzonej parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu.

27 lutego 1938 r. sprawował mszę św. Po odejściu od ołtarza – zgodnie z wymogami liturgicznymi – zdjął ornat i skierował się ku ambonie, aby przeczytać Ewangelię i wygłosić kazanie. Wtedy na jego drodze pojawił się człowiek z pistoletem, który dwukrotnie strzelił do księdza, mierząc mu prosto w twarz.

Strzelającym był komunista Wawrzyniec Nowak. Ksiądz natychmiast upadł. Wtedy zamachowiec oddał dwa kolejne strzały.

W procesie Wawrzyniec Nowak przyznał się do zabójstwa ks. Streicha wyjaśniając, że czynu dokonał z własnej inicjatywy. Uważał Kościół katolicki za przyczynę wszelkiej niesprawiedliwości istniejącej na świecie. Sąd wymierzył mu karę śmierci.

W pogrzebie kapłana uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Wielkopolski. Uroczystość żałobna stała się wielką manifestacją przynależności do Kościoła.

pap logo

Źródło: PAP

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 43 249 zł cel: 500 000 zł
9%
wybierz kwotę:
Wspieram