Papież prosi katolików, aby przyłączyli się do tygodnia refleksji klimatycznej – akcji watykańskiej organizowanej w maju. Ma ona być – według słów Franciszka – „pilnym wezwaniem, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny”. Między 16 a 24 maja 2020 katolicy będą mogli wziąć udział w obchodach „Tygodnia Laudato si’”.
„Ponawiam pilne wezwanie, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny. Wołanie ziemi i krzyk ubogich nie mogą już dłużej czekać” – stwierdził papież w swoim przesłaniu z okazji 5. rocznicy ogłoszenia encykliki Laudato sí’ i związanym z nią tygodniem szczególnych inicjatyw.
Wesprzyj nas już teraz!
Między 16 a 24 maja parafie, diecezje i szkoły, a także inne instytucje powinny zaangażować się w realizację wytycznych encykliki Laudato si’, ponieważ pomimo wielkiego zaangażowania niektórych, ciągle narasta kryzys środowiska i trzeba konkretnych wskazówek oraz działań, aby temu zapobiec.
– Jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy przyjdą po nas, dorastającym dzieciom? Zmotywowany tym pytaniem, chciałbym zaprosić Was do włączenia się w Tydzień Laudato sí’ w dniach 16–24 maja 2020 r. To globalna kampania z okazji 5. rocznicy wydania encykliki „Laudato sí’”, w trosce o wspólny dom – powiedział Ojciec Święty w przesłaniu wideo. – Ponawiam moje pilne wezwanie, by odpowiedzieć na kryzys ekologiczny. Wołanie ziemi i krzyk ubogich nie mogą już dłużej czekać. Zatroszczmy się o stworzenie, dar naszego dobrego Boga Stwórcy. Świętujmy wspólnie Tydzień „Laudato Si’”– zachęcał.
Papież Franciszek w czasie Tygodnia Laudato sí’ – 24 maja – ma się udać na południe Włoch, na tzw. Ziemię Ognisk (Terra dei Fuochi), gdzie pożary i toksyczne odpady zniszczyły piękno tej ziemi. Organizatorem obchodów jest Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Wesprze ją Globalny Katolicki Ruch Klimatyczny i Renova. Ma to być okazja dla katolików, aby przyjrzeć się krokom, jakie podjęli w celu ochrony środowiska i pomocy biednym na świecie.
Jednocześnie organizatorzy obchodów zaproponowali na stronie laudatosiweek.org środki, jakie winni – ich zdaniem – przedsięwziąć katolicy, by przynaglić polityków do podjęcia decyzji w sprawie walki z ociepleniem klimatu. Jest tam mowa o lobbingu na wybranych urzędników, przeprowadzeniu „audytu energetycznego”, założenie „ogrodu zapylającego” i przeglądu portfela inwestycyjnego sprzyjającego firmom, które chronią środowisko.
Wzywa się katolików do „radykalnego zaangażowania” w działania na rzecz klimatu i ubogich. Inicjatorzy akcji odwołują się do ostatniego Synodu dla Amazonii i apelują o konkretne akcje. Oferują m.in. szkolenia online oraz kompleksowy zestaw narzędzi. „My, katolicy stanowimy 1,3 miliarda ludzi, a nasza wiara jest potężną siłą w celu osiągnięcia dobra. Dołącz do nas” – czytamy.
Papież powiedział, że „wołanie ziemi i krzyk biednych” nie może pozostać niezauważone. „Zajmijmy się stworzeniem, darem Boga, naszego dobrego Stwórcy” – przynaglał Franciszek w wiadomości wideo z 3 marca, pytając o to, jaki świat pozostawimy dorastającym dzieciom.
Piąta rocznica Laudato si’ zbiega się z ważnymi wydarzeniami oenzetowskimi. Chodzi o konferencję klimatyczną w Glasgow, która ma ostatecznie zakończyć się przyjęciem „mapy drogowej” dla porozumienia paryskiego z 2015, określając wysokość zobowiązań państw dotyczących tempa dekarbonizacji gospodarki. W roku 2020 odbędzie się również konferencja ONZ na temat różnorodności biologicznej. Państwa członkowskie mają wyznaczyć obszary i gatunki podlegające szczególnej ochronie.
Źródło: cruxnow.com, vaticannews.va
AS