18 stycznia 2023

W marcu polsko-koreańska umowa dotycząca energetyki jądrowej

(Fot. PAP/Radek Pietruszka)

W marcu ma zostać podpisana międzyrządowa polsko-koreańska umowa dotycząca współpracy w ramach energetyki jądrowej – zapowiedział w środę wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier i minister aktywów państwowych przekazał w środę wieczorem na antenie Polsat News, że w Davos odbył „owocne spotkanie” z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-yaniem.

Rozmawialiśmy już o finansowaniu, o poziomach zaangażowania kapitałowego stron w ten projekt (budowy elektrowni atomowej przez PGE, ZE PAK i KHNP – PAP) – wskazał. Jak powiedział, idealnym stanem byłoby, gdyby koreański udział kapitałowy był bliski 49 procent. – Określamy górny pułap tego udziału na 49 procent – powiedział. Zastrzegł jednak, że to jest jeszcze kwestia dalszych uzgodnień.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak wskazał szef MAP, oczekiwanie strony polskiej jest takie, że „większościowy pakiet własnościowy będzie należał do polskich podmiotów, czyli do PGE, do ZE PAK-u”.

Sasin poinformował ponadto, że rozmowy z ministrem Lee Chang-yaniem dotyczyły też, „konkretnej umowy międzyrządowej polsko-koreańskiej”. – Określiliśmy termin podpisania – bardzo bliski, bo marzec tego roku – wskazał. Dodał, że ta umowa jest w tej chwili negocjowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i koreańskie ministerstwo handlu, przemysłu i energii.

Szef MAP dodał, że zapisy tej umowy są też konsultowane w rządzie. – Ona ma już bardzo konkretnie budować płaszczyznę współpracy polsko-koreańskiej w ramach energetyki jądrowej i budować mechanizmy, takiego, można powiedzieć, pilotowania tej inwestycji – tak żeby mieć mechanizmy do rozwiązywania różnego rodzaju problemów, które się mogą pojawić, łącznie z utworzeniem komitetu sterującego polsko-koreańskiego – powiedział.

Komitet taki, jak wyjaśnił, „będzie niejako od strony rządowej nadzorował te działania, które są działaniami biznesowymi, działaniami spółek”. Przypomniał, że chodzi o trzy podmioty gospodarcze, a nie rządy. – Ale jednocześnie rządy pokażą, że to jest projekt, który cieszy się wsparciem, poparciem i akceptacją ze strony obu rządów – zaznaczył.

Według Sasina Pątnów – gdzie miałaby powstać polsko-koreańska elektrownia jądrowa – jest dobrą lokalizacją. – Dzisiaj co do tego, że ta elektrownia będzie w Pątnowie możemy mieć pewność, co nie oznacza, że podamy tutaj konkretne numery działek – powiedział.

Wicepremier podkreślił, że „musimy twardo stąpać po ziemi” – tanią, pewną, bezpieczną energią jest energia atomowa. – Energia jądrowa musi być w naszych planach podstawowym składnikiem miksu energetycznego – zauważył.

W jego ocenie nie ma innej drogi. – Jedno jest pewne, dzisiaj opieranie naszego pomysłu na energetykę tylko i wyłącznie na tradycyjnych źródłach: węglu, gazie, ropie naftowej to jest droga donikąd – powiedział Sasin.

Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny w sprawie opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie dotyczące współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.

pap logo

Źródło: PAP (Magdalena Jarco)

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 297 230 zł cel: 300 000 zł
99%
wybierz kwotę:
Wspieram