23 września 2021

W ONZ o „pandemii”, klimacie, rasizmie i dyskryminacji

(Fot. Reuters/Forum)

76. sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w siedzibie ONZ w Nowym Jorku zdominowały „zagrożenia klimatyczne” i COVID-19. Prawie każdy przywódca poruszył je w swoim przemówieniu.

– Podczas gdy świat walczył z pandemią COVID-19, kryzys klimatyczny uderzył również z pełną siłą – mówił prezydent Andry Rajoelina z Madagaskaru, który narzekał na plagi szarańczy i pasożyty niszczące plony. Według ONZ, ponad milion ludzi na Madagaskarze jest zagrożonych głodem. Uczestnicy apelowali o większe ambicje klimatyczne państw, by podczas szczytu COP26 w Glasgow w Szkocji poczynić postępy i ostatecznie zgodzić się na szybką dekarbonizację, aby sprostać wymogom paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku.

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że nie uda się osiągnąć ambitniejszego celu utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Porozumienie w sprawie klimatu mówi o 2 stopniach C, ale zwolennicy szybkiego odchodzenia od paliw kopalnych od dawna naciskają na ambitniejszy cel 1,5 stopnia C. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wyraził nadzieję, że uda się w Szkocji osiągnąć porozumienie w sprawie m.in. wyasygnowania przez kraje rozwinięte 100 mld dol. rocznie na inwestycje w „zieloną gospodarkę” w krajach rozwijających się. „Bogate narody skorzystały na wzroście, który doprowadził do zanieczyszczenia, a teraz mają obowiązek pomagania krajom rozwijającym się w rozwijaniu ich gospodarek w sposób ekologiczny i zrównoważony” – tweetował w poniedziałek przed środowym wystąpieniem.

Wesprzyj nas już teraz!

O „zmianach klimatycznych” rozmawiano podczas spotkań z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresa, które odbyły się we wtorek z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammattei i prezydentem Hondurasu Juanem Orlando Hernandezem przed ich wystąpieniami na zgromadzeniu. W tegorocznej sesji bierze udział około 100 przywódców. Inni wygłaszają przemówienia za pośrednictwem łączy internetowych.

We wtorek prezydent Joe Biden przemawiał osobiście, a potem wrócił do Waszyngtonu, skąd brał udział w wirtualnym szczycie w sprawie zakończenia „pandemii COVID-19”. – Nie zamierzamy rozwiązać tego kryzysu za pomocą półśrodków lub ambicji pośrodku drogi, musimy iść na całość – deklarował Biden. – Musimy zrobić swoją część: rządy, sektor prywatny, liderzy społeczeństwa obywatelskiego, filantropi. To jest kryzys, który wymaga wszystkich rąk na pokładzie – zaznaczył. Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone kupią kolejne dawki szczepionek Pfizera (500 mln) i przekażą je krajom rozwijającym się o niskich i średnich dochodach. Wysyłka ma się zacząć w styczniu 2022 roku. Podczas corocznej sesji z udziałem przywódców zwraca się uwagę także na kwestie, które są szczególnie ważne dla poszczególnych państw. I tak król Jordanii Abdullah powtórzył potrzebę rozwiązania w postaci dwóch państw dla Izraelczyków i Palestyńczyków. Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz al-Saud karcił Iran za działania nuklearne.

Jednak prawdziwa dyplomacja toczy się na marginesie debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W środę mieli spotkać się ministrowie spraw zagranicznych pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Nowo mianowana minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss zaznaczyła, że grupa jest zainteresowana utrzymaniem stabilności w niestabilnych regionach i zapobieganiem terroryzmowi. – Jeśli chcemy, aby Afganistan nie stał się rajem dla globalnego terroru, społeczność międzynarodowaw tym Rosja i Chiny – muszą działać jako jedność w swoim zaangażowaniu z talibami – zaznaczyła.

W środę spotkali się również ministrowie spraw zagranicznych grupy G-20, którzy zajmowali się kwestią Afganistanu. Swoje spotkanie na marginesie szczytu ONZ mają mieć Rosjanie z Japończykami, Egipcjanie z Amerykanami. Wcześniej szefowa dyplomacji brytyjskiej Liz Truss rozmawiała z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem o konieczności powrotu Iranu do rozmów w sprawie programu nuklearnego. Truss zwołała spotkanie ministrów spraw zagranicznych P5 (Rada Bezpieczeństwa). Dyskutowano o Iranie, potrzebie utworzenia przez talibów inkluzywnego rządu i zbliżającej się konferencji COP26 w Glasgow. Odbyło się także spotkanie w sprawie bojkotu Izraela itp. W czwartek sporo miejsca poświęcono walce z rasizmem i dyskryminacją.

Źródło: voanews.com, gov.uk

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram