65. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z twórców konspiracji w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, uczczono 25 maja w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 złożył zastępca dyrektora Muzeum Rafał Pióro.
Jak przypomina Paweł Sawicki, Witold Pilecki został przywieziony do Auschwitz 22 września 1940 r., tzw. drugim transportem warszawskim. W obozie został zarejestrowany pod nazwiskiem Tomasz Serafiński, którego używał w konspiracji. Podczas rejestracji otrzymał numer 4859. Uciekł stąd w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., bohaterem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, by przedostać się do obozu Auschwitz. Chciał zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Szybko stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. Założył tam Związek Organizacji Wojskowej. Planował nawet zbrojne oswobodzenie obozu. Zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami.
Sprawozdania Pileckiego z obozu były przesłane do dowództwa Armii Krajowej w Warszawie i dalej na Zachód.
Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku dostał się do niewoli. Przebywał w stalagu Lamsdorf, następnie oflagu Murnau. Po wyzwoleniu przez żołnierzy amerykańskich przedostał się do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego. Po powrocie do kraju jesienią 1945 r. prowadził działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.
Komuniści aresztowali Pileckiego w maju 1947 r. Został osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. 15 maja 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.
We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. W lipcu 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Rotmistrz Witold Pilecki został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej.
Fundacja „Paradis Judaeorum” od kilku prowadzi akcję, której głównym celem jest ustanowienie 25 maja – rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. 17 września 2008 r. Fundacja zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji śp. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
KAI
mat