28 sierpnia 2023

W Połonnem poświęcono Kaplicę Męczenników za Wiarę

W niedzielę 27 sierpnia w mieście Połonne na środkowej Ukrainie dokonano uroczystego otwarcia i poświęcenia Kaplicy Męczenników za Wiarę w podziemiach kościoła św. Anny. W tym miejscu w 1937 roku funkcjonariusze NKWD zamurowali żywcem 160 miejscowych katolików, w tym ofiar operacji antypolskiej.

 

Uroczystości przewodzili biskup kamieniecko-podolski Leon Dubrawski oraz biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokoradiuk. Obecny był również przełożony prowincji franciszkanów brat Benedykt Swiderski oraz ojcowie i bracia z franciszkańskiej parafii w Połonnem. Zaproszenie przyjęli także kapłani miejscowej parafii prawosławnej.

Wesprzyj nas już teraz!

Sprowadziła nas tu potrzeba wypełnienia obowiązku wobec tych ludzi, którzy kilkadziesiąt lat temu aż do ostatniego tchnienia pozostali wierni swoim przekonaniom i wartościom oraz oddali życie, abyśmy dziś mogli zobaczyć i pokochać Ukrainę, patrzeć w przyszłość z dumą i pewnością siebie – mówił w homilii biskup Szyrokoradiuk. – „A gdzie był Bóg?” – te słowa rezonują z bieżącymi wydarzeniami, których doświadcza Ukraina. Czasami w trudnych momentach naszego życia zadajemy sobie to samo pytanie. Ale ludzie, którzy oddali życie za wiarę, wiedzieli, że Bóg jest z nimi i nigdy ich nie opuszcza. (…) Krew męczenników jest zasiewem chrześcijaństwa. Dzięki nim promień nadziei i wiary w Boga nie zgasł, ale nadal płonie w naszych sercach. Ta walka nie ustała, lecz trwa nadal, dlatego przychodząc do tej kaplicy będziemy wspominać bohaterskie poświęcenie naszych braci i sióstr w wierze. I idąc za ich przykładem gorliwości, zjednoczymy się w Bożej miłości – podkreślał.

Na uroczystą Mszę Świętą licznie przybyli miejscowi mieszkańcy w strojach ludowych oraz dziewczęta z organizacji Młodzież Maryi w niebieskich szatach. Podczas uroczystości  parafii św. Anny przekazano również relikwie św. Klary z Asyżu i św. Kandyda z Agaunum, które będą przechowywane w nowo otwartej kaplicy.

 

Niepojęte barbarzyństwo bolszewików

Połonne to niewielkie miasto położone na historycznym Wołyniu, administracyjnie w obwodzie chmielnickim, na obszarze rzymskokatolickiej diecezji kijowsko-żytomierskiej. Na niewielkim wzniesieniu nad rzeką Chomorą w 1607 roku z fundacji wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego wybudowano barokowy kościół pod wezwaniem św. Anny. Po II rozbiorze Rzeczypospolitej miasto trafiło w skład guberni wołyńskiej Imperium Rosyjskiego, a na skutek traktatu ryskiego znalazło się w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej.

W czasie Wielkiego terroru w latach 1937–1938 kościół został zamknięty, a w jego podziemiach funkcjonariusze NKWD zamurowali żywcem grupę blisko 160 wiernych. Wśród nich znaleźli się także Polacy aresztowani w ramach operacji antypolskiej. Szczątki ofiar nigdy nie zostały godnie pochowane. W latach 60. i 70. przez szczelinę w murach opuszczonego i zaniedbanego kościoła do krypty przedostawały się bezpańskie psy, które roznosiły po okolicy ludzkie kości. Po rozpadzie Związku Sowieckiego w 1991 roku świątynia wróciła w ręce katolickiej parafii. Wówczas zrodził się pomysł upamiętnienia ofiar antykatolickich represji poprzez utworzenie w podziemiach kościoła Kaplicy Męczenników za Wiarę.

Prace nad remontem krypty i urządzeniem w niej kaplicy trwały ponad 20 lat. Wejście do krypty prowadzi bezpośrednio z nawy głównej, przez otwór w podłodze po kamiennych schodach. W lewym skrzydle krypty umieszczono kaplicę; zainstalowano w niej drewniany ołtarz i ławki, a na wyłożonej boazerią ścianie ołtarzowej umieszczono rzeźbiony krzyż oraz figury Matki Bożej i św. Franciszka z Asyżu. Drugie skrzydło natomiast pełni rolę muzealną. Umieszczono tam oryginalny, ponad metrowy obraz Maryi z epoki, który przetrwał w ukryciu czasy Wielkiego terroru, współczesną płaskorzeźbę przedstawiającą poruszającą wizję prześladowań katolików w Związku Sowieckim oraz gabloty z przedmiotami osobistymi ofiar, takimi jak modlitewniki (także w języku polskim), różańce, zdjęcia, a także stuła i kielich używane przez zamordowanego tam kapłana.

 

Źródła: Zakon Braci Mniejszych Franciszkanów – ofm.org.ua

 

Marcin Więckowski

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram