Rada Ministrów ogłosiła wprowadzenie rozporządzeń zakazujących upraw dwóch dopuszczonych w Unii Europejskiej roślin GM – kukurydzy MON810 firmy Monsanto oraz ziemniaka Amflora firmy BASF.
Dwa wydane przez rząd rozporządzenia zostały przygotowane na podstawie ustawy o nasiennictwie podpisanej 21 grudnia przez prezydenta, która podczas prac w parlamencie wzbudzała wiele emocji, gdyż dopuszcza uprawy roślin GMO. Przygotowało je ministerstwo rolnictwa.
Wesprzyj nas już teraz!
Jedyną szansą na skuteczny zakaz GMO w Polsce jest więc w tej chwili dopuszczenie do obrotu nasion modyfikowanych genetycznie i jednoczesne zapisanie w ustawie możliwości wprowadzenia zakazu siewu na podstawie rozporządzeń. Jednocześnie z wejściem w życie ustawy (28 stycznia) wejdą również w życie dwa rozporządzenia, dzięki którym dołączymy do grona takich państw jak Austria, Francja, Grecja, Niemcy i Węgry.
W załączniku do pierwszego rozporządzenia znajduje się wykaz 235 odmian kukurydzy MON 810, których materiał siewny nie może być stosowany w uprawach. Kukurydzę modyfikowaną MON 810 opracował biotechnologiczny koncern Monsanto. Zastosowana modyfikacja uodparnia roślinę na larwy szkodnika-owada – omacnicę prosowiankę, która niszczy kolby kukurydzy.
Rząd wydał także rozporządzenie zakazujące uprawy ziemniaków Amflora. Uprawa i przetwórstwo tej odmiany ziemniaka podlega specjalnym wymogom i nadzorowi (Identity Preservation – IP). Komercyjna uprawa tych ziemniaków jest prowadzona w niektórych państwach UE. Jest on uprawiany na 26 obszarach uprawnych, zajmujących w sumie 235 hektarów.
Amflora to ziemniak wzbogacony przez niemiecki koncern BASF w skrobię, ale także o gen AMRG, przenoszący odporność na antybiotyki.
Pomimo szczególnych środków bezpieczeństwa stosowanych przy uprawie Amflory, w 2010 r. nie udało się zachować pełnej czystości uprawy i doszło do zanieczyszczenia tej odmiany inną, testowaną i niedopuszczoną do uprawy w UE odmianą – Amadea.
Źródło: ekothink.pl, Interia.biznes.pl
kra