14 lutego 2022

W Polsce powstaną modułowe reaktory jądrowe. KGHM podpisał umowę w USA

(Podpisanie umowy między KGHM a NuScale, fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych/www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/)

Państwowy koncern KGHM podpisał z amerykańskim NuScale umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu modułowych reaktorów jądrowych SMR w Polsce. Rząd twierdzi, że zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W Waszyngtonie podpisano umowę pomiędzy państwową spółką KGHM a amerykańską firmą NuScale. Jej przedmiotem jest budowa i wdrożenie sześciu modułowych reaktorów nuklearnych. Decyzja o wybudowaniu reaktorów ma zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski. Podczas podpisana umowy w Waszyngtonie obecny był wicepremier Jacek Sasin, który mówił, że pierwszy reaktor zostanie uruchomiony prawdopodobnie w 2029 roku.

Wicepremier Jacek Sasin stwierdził również, że Polska pracuje nad koncepcją zastępowania bloków węglowych niewielkimi reaktorami jądrowymi. Jego zdaniem pozwoli to obniżyć koszty tzw. transformacji energetycznej. „Nie tylko rozważamy, ale pracujemy nad taką koncepcją w zastępowalności bloków węglowych małymi reaktorami jądrowymi, bo to pozwoliłoby dużo taniej dokonać tej transformacji i nie wymagałoby – tak jak dzisiaj – de facto budowania od nowa elektrowni tylko wykorzystania tej całej infrastruktury, która już jest” – powiedział.

Wesprzyj nas już teraz!

Reaktor NuScale to pierwszy mały reaktor modułowy (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval, ogólną zgodę na zastosowanie technologii. Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Projekt przewiduje eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku.

Reaktory, wyposażony w liczne pasywne – czyli nie wymagające zewnętrznego zasilania – systemy bezpieczeństwa są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześć. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia. Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu.

 

Źródło: Łukasz Pawłowski/PAP

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram