28 lipca 2023

W Polsce powstanie składowisko dla odpadów promieniotwórczych. Państwowa Agencja Atomistyki zdradziła szczegóły

(pixabay.com)

„W Polsce planowana jest budowa składowiska powierzchniowego dla odpadów promieniotwórczych, które ma być gotowe w momencie uruchomienia elektrowni jądrowej. Ma powstać również głębokie składowisko”, poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki.

W tej sprawie do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) zwróciła się Polska Agencja Prasowa. „Czy – biorąc pod uwagę plany budowy w Polsce elektrowni jądrowych, a także reaktorów małych (SMR) oraz średnich (MMR) – trwają obecnie pracę nad nowym programem składowania odpadów promieniotwórczych”, brzmiało pytanie.

W odpowiedzi PAA poinformowała: „Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym został zaktualizowany w 2020 roku”.

Wesprzyj nas już teraz!

Agencja wyjaśniła, że celem planu jest wdrożenie ogólnokrajowego zintegrowanego systemu postępowania obejmującego wszystkie kategorie odpadów promieniotwórczych. Zakłada on „budowę składowiska powierzchniowego dla odpadów promieniotwórczych krótkożyciowych nisko- i średnioaktywnych, które ma być oddane do eksploatacji w momencie uruchomienia elektrowni jądrowej. Planowana jest również budowa głębokiego składowiska”.

„W krajowym planie oszacowano ilości odpadów promieniotwórczych, które będą przeznaczone do składowania w składowiskach: powierzchniowym i głębokim. Szacunki te nie biorą pod uwagę odpadów promieniotwórczych wygenerowanych z małych reaktorów modułowych (SMR) oraz mikroreaktorów modułowych (MMR)”, zaznaczono w komunikacie.

Agencja oceniła, że „składowanie odpadów (…) w głębokich strukturach geologicznych stanowi najbezpieczniejszą (…) opcję”, dodając, że w Polsce nie ma takiego składowiska. Według PAA poinformowała, że najbardziej zaawansowane prace dotyczące budowy głębokiego składowiska prowadzone są przez: Francję (projekt Cigeo), Finlandię (Onkalo) oraz Szwecję (Forsmark).

PAA dodała, że w Polsce rozważane są dwie opcje głębokiego składowiska. „Pierwsza z nich zakłada wspólną lokalizację SGOP (Składowisko Głębokie Odpadów Promieniotwórczych) wraz z podziemnym laboratorium badawczym”, wyjaśniono. Drugą opcją jest wybudowanie laboratorium w innym miejscu niż planowane SGOP. „Celem budowy podziemnego laboratorium badawczego jest m.in. prowadzenie prac poprzedzających powstanie składowiska głębokiego”, podała agencja.

Agencja dodała, że obecnie w Polsce znajduje się jedno składowisko powierzchniowe, które funkcjonuje od 1961 r. w miejscowości Różan nad Narwią w odległości ok. 90 km na północny wschód od Warszawy. Ma ono status Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP). Mieści się na terenie dawnego fortu wojskowego i zajmuje powierzchnię 3,045 ha – podała PAA. „Przeprowadzane kontrole odpadów promieniotwórczych na terenie KSOP nie wykazują zagrożenia dla ludności i środowiska”, podkreśliła PAA.

Źródło: PAP, GazetaPrawna.pl

pap logo

 

Choroba współczesnego świata: Według psychiatrów depresja będzie wkrótce czołowym problemem społecznym

To nie promieniowanie, to deszcz. Państwowa Agencja Atomistyki tłumaczy „skoki na wykresach”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram