Zakończona przygoda Jana Pospieszalskiego z telewizją publiczną nie oznacza, że publicysta zniknie z mediów. Już działa jego kanał, a niebawem zagości też na PCh24TV z cyklicznymi felietonami „W Pośpiechu”. O kondycji polskich mediów, o prawdzie, rzetelności w każdej dziedzinie życia społecznego, które w dobie koronawirusa przechodzą kryzys z Janem Pospieszalskim rozmawiał Paweł Chmielewski.
Po zawieszeniu przez TVP programu „Warto rozmawiać” sprawa uległa wyjaśnieniu, a prezes Jacek Kurski ogłosił, że w telewizji publicznej nie ma miejsca dla Jana Pospieszalskiego. Publicysta oddał głos ekspertom, których opinie na temat koronawirusa były niezgodne z obowiązującą narracją – i to uznano za niewybaczalny błąd. Jan Pospieszalski przeniósł więc swoją aktywność do internetu, gdzie m.in. wspierał lekarzy szykanowanych za to, że mają zdroworozsądkowy ogląd sytuacji związanej z walką z koronawirusem.
– Istniejemy już od jakiegoś czasu poza anteną TVP, więc ten stan nie jest dla nas szokująco nowym. Próbujemy komunikować się z naszą widownią pozyskując nowe zasięgi. Te ostatnie cztery miesiące nie były czasem zmarnowanym. Udało nam się realizować misję, którą podejmowaliśmy wcześniej na antenie TVP, własnymi siłami, za własne pieniądze. I myślę, że nie daliśmy plamy. Tzn. nie zawiedliśmy pokładanych w nas nadziei i też nie zawiedliśmy naszych widzów broniąc lekarzy – mówił Jan Pospieszalski. Jak zauważył ta ostania kwestia jest bardzo ważna, bo dotyka już nie tylko obszaru wolności mediów, ale szerzej – podstaw demokracji i o tym warto rozmawiać.
Wesprzyj nas już teraz!
Pytany o nowy projekt publicysta zapewnił, że jest on na etapie rozruchu, ale jest perspektywa rozwoju, a od września programy na kanale YouTube „Janek Pospieszalski #WARTO” będą pojawiały się cyklicznie.
To nie jedyne miejsce, gdzie obecny będzie Jan Pospieszalski. Autor bowiem, także we wrześniu, na PCh24TV oraz kanale YouTube „PCh24TV · Polonia Christiana” będzie regularnie publikował felietony w ramach cyklu „W POŚPIECHU”.
Jak zauważył Jan Pospieszalski, przestrzeń jaką tworzy PCh24, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jest obszarem, w którym można mówić o życiu Kościoła, o życiu duchowym.
– Człowiek również składa się z warstwy duchowej i jest ona istotna. Dzisiaj, przez covid, przez histerię, psychozę pandemiczną sprowadzono wszystko do kwestii zdrowia, fizyczności, cielesności. Natomiast kwestia ducha jest bardzo istotna. I to będzie też takie miejsce, w którym będę mógł mówić o tych rzeczach – zapewnił.
Jak Pospieszalski mówił też o zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i zachęcał polski Kościół hierarchiczny do naśladowania Prymasa Tysiąclecia. Szczególnie jest to ważne w dobie koronawirusa, gdy cały Kościół poddawany jest niełatwej próbie. W tym kontekście publicysta negatywnie ocenił głosy tych hierarchów, którzy zawracają się do wiernych z apelami o szczepienie się, używając przy tym argumentu z Dekalogu.
– Moim zdaniem to jest nadużycie. Oni nie mają prawa używać w tym kontekście sankcji religijnej, chociażby dlatego, że nie są ekspertami w tej dziedzinie. Ja też nie jestem ekspertem i stawiam pytania, i wypowiadam się na ten temat, widząc jakie są konsekwencje.
Jednak ogląd sytuacji w jakiej biskupi podejmują decyzje i arbitralnie mówią, że tylko szczepionka, a jeżeli się nie zaszczepimy, to narażamy zdrowie innych ludzi, jest nadużyciem. Dlatego, że blokowanie debaty publicznej, brak rzetelnej informacji, cenzura w mediach, jednostronna narracja, niesymetryczność dyskusji wokół Covid-19 sprawia, że – przy z pewnością dobrych intencjach biskupów – ich wiedza jest niepełna – dodał. Jak zauważył publicysta, nie można mówić tu oczywiście o zmuszaniu wiernych do szczepień, ale tego rodzaju wypowiedzi są pewnym szantażem moralnym.
Jan Pospieszalski wyjaśnił też, że nie ocenia negatywnie decyzji osób, które poddały się szczepieniu. – Ci którzy podejmują decyzję, że będą się szczepić, nie mają z tego powodu żadnych konsekwencji – chwała Bogu – jestem absolutnie za tym – niech ludzie sami w swoim sumieniu decydują na podstawie informacji jakie mają. Ciągle słyszymy, że powinniśmy rozważyć bilans korzyści i ryzyka. Tylko ja mam kłopoty, by ten bilans sprawdzić, bo nie ma informacji na ten temat – podsumował.
MA
Zobacz całą rozmowę:
POSPIESZALSKI o TVP, nowym projekcie i PROGRAMIE W PCH24TV! || Jaka jest prawda?