Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało 104 umowy na budowę strzelnic. Wedle informacji resortu, za kwotę 20 mln zł, powstać ma 95 strzelnic wirtualnych i 9 pneumatycznych. Ma być to sposób na upowszechnianie i rozwijanie umiejętności posługiwania się bronią.
W piątek w Piastowie otwarto jedną z takich strzelnic. – W ubiegłym roku podpisaliśmy 104 umowy; 95 strzelnic właśnie takich jak tu w Piastowie (wirtualnych – PAP) i 9 strzelnic pneumatycznych. MON przeznaczyło na dofinansowanie tego rodzaju strzelnic prawie 20 mln zł. Ten program będziemy kontynuować oczywiście również i w tym roku – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON.
MON jest organizatorem programu Strzelnica w powiecie. – Takie zainteresowanie powinno być jak najbardziej powszechne – ze względów oczywistych, ze względu na to, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, Rosja zaatakował Ukrainę. W związku z tym my Polacy, by odstraszyć agresora musimy być przygotowani, żeby udowodnić, że potrafimy obsługiwać broń i jesteśmy zorganizowani – mówił minister, wskazując, że z drugiej strony potencjał odstraszania budowany jest poprzez rozwój sił zbrojnych.
Wesprzyj nas już teraz!
– Naszym zadaniem jest również upowszechnienie umiejętności obsługi broni. Służą temu strzelnice – zarówno tradycyjne, jak i te nowoczesne – dodał Błaszczak. Dodał, że wirtualne strzelnice zaprojektowane i zbudowane zostały przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia na podstawie wojskowych wymagań. –Operują w świecie wirtualnym, są multimedialne i bardzo nowoczesne, bardzo chwalone przez użytkowników – podkreślił.
Strzelnica w Piastowie przygotowana jest przede wszystkim dla uczniów tamtejszego zespołu szkół, zarówno z klas mundurowych, jak i zwykłych, ale także otwarta będzie dla wszystkich zainteresowanych. Jej uruchomienie ma pozwolić prowadzić pełen cykl zajęć dla uczniów klas mundurowych, bez potrzeby wyjeżdżania na strzelnicę.
Strzelnica typu „Pojedynek” to kompletny, multimedialny przenośny system strzelecki działający w wirtualnej rzeczywistości, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Uczy posługiwania się bronią, obsługi manualnej, zmysłu obserwacji, refleksu oraz celności; umożliwia treningi indywidualne i grupowe.
Sam program Strzelnica w powiecie jest organizowany od 2018 roku. Początkowo zakładał budowę klasycznych strzelnic w terenie. Od 2021 roku umożliwia także dofinansowanie budowy strzelnic wirtualnych i pneumatycznych. W ramach programu samorządy wybudowały dotychczas 48 strzelnic – trzy klasyczne, 43 wirtualne i dwie pneumatyczne.
Źródło: Mikołaj Małecki, Jakub Borowski/PAP Oprac. MA
Polacy sięgnęli po broń i oblegają strzelnice! Na wolne miejsce trzeba czekać tydzień lub więcej