2 marca 2015

W Poznaniu planowana jest budowa Pomnika Niezłomnych – Żołnierzy Wyklętych. Jego projekt koncepcyjny został zaprezentowany podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

 

1 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, poznaniacy zostali zaproszeni m.in. na pl. Wolności, gdzie stanęły „Namioty Wyklętych”. Ta ogólnopolska inicjatywa Stowarzyszenia Studenci dla RP wspierana przez Instytut Pamięci Narodowej ma na celu poszerzenie i popularyzację wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. – To pierwsza duża akcja, na którą zaprosiliśmy mieszkańców miasta, zorganizowana przez działający w Poznaniu od roku oddział naszego stowarzyszenia – zaznaczyła Magdalena Turowska, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Studenci dla RP, zrzeszającego, jak podkreśliła, „młodych, którzy chcą troszczyć się o Polskę i jej dobro”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Turowska zauważyła, że „Namioty Wyklętych” zorganizowane po raz pierwszy w Poznaniu, w innych polskich miastach, takich jak np. Warszawa czy Kraków, stanęły w tym roku po raz trzeci. Podczas poznańskiej odsłony tego projektu w wojskowych namiotach prezentowana była historia podziemia antykomunistycznego w Polsce, z udziałem grup rekonstrukcji historycznej. Można też było spotkać się i porozmawiać ze świadkami historii i historykami, a także obejrzeć wystawę edukacyjną o podziemiu antykomunistycznym.

 

W jednym namiotów natomiast Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu zaprezentował ideę budowy w stolicy Wielkopolski pomnika „Żołnierzom Wyklętym – Rodacy”. Ma on stanąć w przestrzeni odsłoniętego w 2007 r. przy al. Niepodległości Pomnika Polskiego państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Autorem monumentów jest prof. Mariusz Kulpa z gdańskiej ASP.

 

Na kolumnie-obelisku, która ma zostać wzniesiona ze składek społecznych, będzie się znajdować inskrypcja: „Żołnierzom Wyklętym walczącym w latach 1944-1963 o niepodległą i niepodzielną Polskę z sowieckim okupantem i ich komunistycznymi sojusznikami. Do końca wiernym – rodacy. Bóg, Honor, Ojczyzna”. Podczas uroczystości w Poznaniu rozdawana była również okolicznościowa publikacja pt. „Dla Niepodległej. Żołnierze Wyklęci 1944–1963” zawierająca artykuły przybliżające historię ludzi i wydarzeń z czasów walki o niepodległą Polskę w latach 1944–1963.

 

Patronat honorowy nad obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu objął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

KAI

mat

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram