Poznaniacy uczcili 1. rocznicę śmierci dr Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki, nazywanej Matką Trędowatych, która zmarła 27 listopada w wieku 103 lat. Uczestniczono we Mszy św. w intencji zmarłej, wyemitowano poświęcony jej film dokumentalny i modlono się nad grobem poznańskiej misjonarki.
Modlitwa przy grobie Matki Trędowatych znajdującym się na cmentarzu przy ul. Nowina odbywa się zresztą w każdą miesięcznicę jej śmierci. Wczoraj kilkadziesiąt osób odmówiło tam Różaniec misyjny w pięciu językach świata w intencji misji.
Wesprzyj nas już teraz!
− Może to jakiś znak, że w dzień, kiedy przypada pierwsza rocznica śmierci dr Błeńskiej papież Franciszek rozpoczął wizytę w Ugandzie – zauważył ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Poznańskiej, który przewodniczył Mszy św. odprawionej wcześniej w pobliskim kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Dziękowano podczas niej za życie dr Wandy Błeńskiej, która ponad 40 lat leczyła chorych na trąd w Bulubie w Ugandzie.
Natomiast ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, przywołał w homilii słowa papieża Franciszka z orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny. − Misje to jest pasja. Pasja jaką żywimy wobec Jezusa i wobec ludzi. Rodzi się ona wówczas, kiedy kontemplując Jezusa najpierw przekonujemy się o Jego miłości, a potem uświadamiamy sobie, że On także nami chce się posłużyć, aby Jego miłość dotarła na krańce świata, do każdego człowieka – mówił ks. dr Atłas dodając, że o tej tajemnicy dr Błeńska powiedziała: „Misje trzeba pokochać, bez tego nie da rady”.
− Nie chodzi tylko o to, żeby powołanie wypełniać z odpowiedzialnością i zaangażowaniem, z miłością podejmować swoje obowiązki, ale żeby zawsze wracać do źródła. A źródłem i chrześcijańskiego życia i misyjnego posłania zawsze jest sam Chrystus – przypomniał kaznodzieja. − Niech przykład ikony misyjnej posługi wiernych świeckich dr Wandy Błeńskiej nam przyświeca, a może i wzbudza twórczy niepokój sumienia – zachęcał ks. Atłas.
Mszę św. poprzedziła projekcja filmu poświęconego sylwetce dr Wandy Błeńskiej pt. „Ikona życia misyjnego”, na której obecna była jego reżyser Wanda Różycka-Zborowska. Dokument ten zrealizowany został przez zespół Uniwersyteckiego Studia Filmowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w ramach cyklu „Wybitne postacie Uniwersytetu”. Można go również obejrzeć na stronie Uniwersyteckiego Studium Filmowego ( www.usf.amu.edu.pl/filmoteka/wybitne-postacie-uniwersytetu/dr-wanda-b-e-ska).
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. bliscy dr Błeńskiej, przedstawiciele środowisk misyjnych archidiecezji, w tym studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym UAM, członkowie Werbistowskiego Centrum Młodych „Tabor” i harcerki z drużyny im. dr Wandy Błeńskiej.
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas studiów aktywnie działała w Akademickim Kole Misjologicznym. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.
W 1950 roku wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training”.
Od papieża Jana Pawła II otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej.
KAI
mat