Aktywność gangów w dotkniętej kryzysem migracyjnym Szwecji nie mogła dłużej pozostać bez odpowiedzi. Aby przywrócić bezpieczeństwo na ulicach skandynawskiego państwa władze zaostrzają kary dla przestępców i obiecują walkę z bezprawiem. Problem w tym, że więzienia w tym „postępowym” państwie pękają w szwach. Władze przewidują, że aby zapewnić dostateczną ilość miejsc dla osadzonych konieczne będzie potrojenie stanu obecnego. Rząd szuka dodatkowych rozwiązań.
W opublikowanej w piątek prognozie szwedzka Służba Więzienna (Kriminalvardet) postuluje zwiększenie liczby miejsc dla więźniów z obecnych 9 tys. do 27 tys. w 2033 roku.
– Musimy budować nowe obiekty, powiększać już istniejące, zagęszczać cele, ale też zacząć szukać nowych rozwiązań. Na więzienia zamienić można opuszczone szkoły, dawne szpitale oraz nie wykorzystywane statki – podkreślił minister sprawiedliwości Szwecji Gunnar Stroemmer.
Wesprzyj nas już teraz!
Ponadto rząd zlecił ekspertom analizę możliwości wynajęcia miejsc dla więźniów w innych państwach. – Chcemy przyjrzeć się kwestiom prawnym oraz doświadczeniom krajów trzecich, Norwegii oraz Danii – wyjaśnił Stroemmer.
W latach 2015-18 władze Norwegii wysłały 650 więźniów do Holandii, a Dania podpisała umowę z Kosowem na przyjęcie w tym kraju 300 osób osadzonych w duńskich więzieniach. Norweskie rozwiązanie było krytykowane z powodu wysokich kosztów, natomiast w Danii trwa debata, czy na Bałkanach więźniom zostaną zapewnione odpowiednie warunki.
Szwedzkie areszty oraz więzienia są przepełnione, a wielu ze skazanych na przyjęcie do zakładów karnych oczekuje w kolejce. Jedną z propozycji jest traktowanie szczególnie niebezpiecznych przestępców w sposób priorytetowy.
Rząd Szwecji zaostrza prawo. Wprowadzane są kary za nowe przestępstwa, np. rekrutację nastolatków do gangów lub podwyższany jest wymiar tych kar.
(PAP)/oprac. FA
Szef szwedzkiej policji: Przyczyną wzrostu przestępczości w kraju jest masowa migracja
Wysoka przestępczość i powstanie stref bezprawia. Francuzi mają już dość konsekwencji imigracji