Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin ogłosił na Twitterze, że otwarta spółka akcyjna Zjednoczenie Naukowo-Produkcyjne „Iżmasz”, do której należy kilka dużych zakładów zbrojeniowych położonych w Iżewsku w Udmurcji, w europejskiej części Rosji, zostaje przemianowana na „Koncern Kałasznikow”.
Spółka Iżmasz uzyskała zgodę rosyjskiego urzędu antymonopolowego na połączenie z innymi iżewskimi zakładami maszynowo-zbrojeniowymi, Iżmech. Głównym właścicielem spółki jest państwowa korporacja Rostech.
Wesprzyj nas już teraz!
Zakłady Iżmasz powstały na początku XIX wieku, gdy Rosja toczyła wojny z Napoleonem. Od prawie 70 lat są producentem najbardziej znanego i najszerzej rozpowszechnionego karabinu automatycznego na świecie, zaprojektowanego przez Michaiła Kałasznikowa. Oprócz tego wytwarzają także inne typy karabinów i pistoletów wojskowych, działka lotnicze, broń myśliwską i sportową, a także narzędzia i obrabiarki.
Sam konstruktor, liczący obecnie 93 lata, stwierdził, że jest szczęśliwy, iż koncern będzie nosić jego imię. „Imię nie należy do mnie, konstruktora; stało się ono własnością całego kraju, wszystkich Rosjan” — powiedział.
Według portalu newsru.com pomysłodawcą połączenia zakładów Iżmasz i Iżmech oraz nadania im nazwy „Koncern Kałasznikow” jest wicepremier Rogozin, odpowiedzialny za przemysł obronny. Jego zdaniem nowa nazwa stanowi markę, w odróżnieniu od dotychczasowych nazw. W końcu 2012 r. decyzję Rogozina zatwierdził prezydent Władimir Putin.
Ocenia się, że co piąty karabin na świecie należy do typu opracowanego przez Michaiła Kałasznikowa, jednak część produkcji powstaje w sposób nielicencjonowany. Powstanie nowego koncernu ma ułatwić Rosji walkę z tym procederem.
dom