Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zarekomendowała odrzucenie projektów partii opozycyjnych, których posłowie wnioskowali o uchylenie przepisów dotyczących nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych. Reforma wejdzie w życie od 1 września. Nauczanie historii zostanie zmarginalizowane. Przeciwko tej zmianie trwają protesty głodowe w kilku miastach Polski.
Solidarna Polska przygotowała projekt uchwały wzywającej Sejm, by wystąpił do Rady Ministrów z wnioskiem o uchylenie rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Z kolei PiS przygotował własny projekt rezolucji wzywającej rząd do zmiany tego rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowa podstawa programowa nauczania wprowadzana jest stopniowo do szkół od 1 września 2009 r. Obecnie obowiązuje w przedszkolach, klasach I-III szkół podstawowych i klasach I-III gimnazjów. Od 1 września 2012 wprowadzana będzie w szkołach ponadgimnazjalnych. Kontynuowane będzie też wprowadzanie jej w szkołach podstawowych.
Zgodnie z nowymi wytycznymi w drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie, którzy zdecydują się uczęszczać np. do klasy przyrodniczej, politechnicznej lub ekonomicznej, będą mieli obowiązkowy przedmiot „Historia i społeczeństwo” o ściśle zredukowanych treściach.
Źródło: TVP Info
luk