Świadectwo życia męczenników od czasów apostolskich towarzyszy Kościołowi i stanowi zaczyn rozrostu Mistycznego Ciała Chrystusa. Wiernych, którzy płacą najwyższą cenę za skarb wiary nie brakuje również i dziś. Jak wynika z raportu organizacji Open Doors, co 7 wyznawca Chrystusa cierpi prześladowania za wiarę.
W 50 krajach aktualny Światowy Indeks Prześladowań międzynarodowej agencji pomocy prześladowanym chrześcijanom zarejestrował ponad 360 milionów wyznawców Chrystusa narażonych na „wysoki” lub „skrajnie wysoki” stopień prześladowań i represji.
W wyniku przemocy coraz więcej chrześcijan żyje w izolacji, niepewności i strachu, że zostaną zaatakowani. Reperkusje odbijają się negatywnymi skutkami dla całych społeczeństw i przyszłych pokoleń, ostrzega działająca od 1955 roku agencja pomocy.
Wesprzyj nas już teraz!
Prześladowania chrześcijan za ich wiarę wychodzą od rządów w niektórych krajach, ale często także od ekstremistycznych grup religijnych i politycznych. Według Open Doors, Iran i Chiny to dwa negatywne przykłady stosunku władzy do chrześcijan w kraju.
Jak wynika z obecnego raportu, przemoc wobec tych, którzy przyjęli Dobrą Nowinę znacznie wzrosła zwłaszcza w Nigerii i Afryce Subsaharyjskiej. Prześladowania rozprzestrzeniają się obecnie na cały Czarny Kontynent: islamskim terrorem są już dotknięte Sahel, dorzecze jeziora Czad, wschodnie wybrzeże Afryki aż do Mozambiku. Zwłaszcza Kamerun, w którym większość stanowią chrześcijanie, doświadcza brutalnych ataków bojowników Boko Haram na chrześcijańskie wioski na północy kraju. Według Open Doors dochodzi tam do przymusowych konwersji na islam i porwań.
Również Manipur w północno-wschodnich Indiach jest od miesięcy sceną starć z powodu napięć między największą grupą etniczną, Meitei, którzy są w większości hinduistami, a mniejszością Kuki-Zomi, którzy w większości są chrześcijanami. Celem ataków są coraz częściej chrześcijanie oraz kościoły i instytucje: ostatnio zabito 60 chrześcijan, 35 tys. wyznawców Chrystusa musiało uciekać, zniszczono 397 świątyń i 6 chrześcijańskich instytucji.
Według waszyngtońskiego Pew Research Center chrześcijanie są również społecznością religijną najbardziej narażoną na rosnącą przemoc ze względu na swoją wiarę.
Zdaniem Pomocy Kościołowi w Potrzebie państwami, w których chrześcijanie są narażeni na największe prześladowania, są Afganistan, Iran czy Korea Północna, ale także kraje afrykańskie, takie jak Burkina Faso, Mali, Sudan czy Libia. Po raz pierwszy w „czerwonej kategorii” w tegorocznym pojawia się również Nikaragua. Szczególnie Kościół katolicki cierpi tam z powodu represji ze strony rządu prezydenta Ortegi.
KAI/oprac. FA
Reakcje mediów katolickich na „Fiducia supplicans”. Udają czy nie widzą skandalu?