Szpital, który podpisał umowę z NFZ, od 30 maja będzie zobowiązany do wykonywania aborcji dopuszczanej przez polskie prawo i to niezależnie od tego, że lekarz powołuje się na klauzulę sumienia.
30 maja wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie „ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” (Dz.U. z 2024 r. poz. 730). Jak zauważa we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna” przepisy wprowadzają także karę umowną oraz możliwość rozwiązania umowy w części albo w całości, bez zachowania okresu wypowiedzenia, w przypadku niewywiązywania się przez szpital z kontraktu.
Aborcjoniści nie kryją zadowolenia z rozporządzenia ministerstwa zdrowia. Od wielu lat podejmują oni wszelkiej maści próby, aby łamać sumienia lekarzy i zmuszać ich do wykonywania mordu na nienarodzonym dziecku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku farmaceutów, których aborcjoniści chcą zmusić do sprzedaży tzw. tabletek „dzień po”. Póki co mogą oni powołać się, podobnie jak lekarze, na klauzule sumienia i nie brać udziału w zabójstwie niewinnego dziecka pod sercem matki.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzją koalicji 13 grudnia ten stan prawny się zmieni. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny: „Podmioty lecznicze będą musiały tak zorganizować udzielanie świadczeń przerywania ciąży u siebie na miejscu, aby przynajmniej jeden z lekarzy – w przypadku gdy pozostali lekarze skorzystają z klauzuli sumienia – mógł wykonać zabieg, który ratuje życie lub zdrowie kobiety”.
Projekt rozporządzenia w trakcie konsultacji społecznych został negatywnie zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Komisja wskazała, że rozporządzenie przerzuci problem korzystania przez lekarzy z klauzuli sumienia na podmioty lecznicze”, podsumowuje „DGP”.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TG