3 kwietnia 2024

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego katolicy pomodlą się… z muzułmanami przy udziale biskupa

Zagrożenie duchowe tzw. dialogu międzyreligijnego coraz bardziej zakorzenia się w Polsce. W Warszawie ma dojść do kolejnej skandalicznej akcji, w ramach której katoliccy wierni będą modlić się (pytanie do kogo?) razem z muzułmanami. I to wszystko przy nie tylko tolerancji, ale wręcz czynnym udziale biskupa reprezentującego episkopat Polski.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, którą przeniesiono w tym roku na poniedziałek 8 kwietnia, Auli Wielkiej Collegium Bobolanum w Warszawie odbędzie się „spotkanie modlitewne” chrześcijan i muzułmanów. Wezmą w nim udział: bp Michał Janocha (przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego), ks. Remigiusz Sosnowy (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), mufti Tomasz Miśkiewicz (Muzułmański Związek Religijny w RP) oraz mufti Youssef Chadid (Liga Muzułmańska w RP).

Na owo spotkanie zaprasza ks. Andrzej Tulej, delegat Archidiecezji Warszawskiej ds. ekumenizmu i kontaktów religijnych.

Wesprzyj nas już teraz!

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Hasłem tegorocznych międzyreligijnych obchodów Zwiastowania Pańskiego będą słowa „Maryja. Przyjaciółka Boga i człowieka”. Pytanie tylko, czy mówiąc o „przyjaciółce Boga” katoliccy duchowni zdobędą się na odwagę, by zaświadczyć, iż Najświętszą Maryja Panna jest też Matką Boga i Współodkupicielką, która prowadzi nas do jedynego źródła zbawienia – swojego Boskiego Syna, Jezusa Chrystusa. 

Od 2010 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 r. święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu Benedykta XVI.

Inicjatorami wydarzenia w Libanie są dwaj przyjaciele: duchowny muzułmański szajch Mohammed Nuqqari oraz chrześcijanin Nagy El-Khoury. Początki wydarzenia sięgają 2007 r., gdy w Bejrucie odbyła się międzyreligijna celebracja maryjnego święta. Dzięki transmisji telewizyjnej wywołała ona ogromne zainteresowanie i entuzjazm wśród społeczeństwa, jak również dziennikarzy i polityków. Wydarzenie postanowiono powtórzyć, a w 2009 r. odbyło się już oficjalne święto państwowe, jednogłośnie ustanowione przez rząd jako Dzień Muzułmańsko-Chrześcijański.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej / KAI

oprac. FO

„Dzień Islamu w Kościele”. Patologia dyktatury relatywizmu

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(68)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram