8 kwietnia 2016

W wołyńskiej Ołyce powstanie sanktuarium. Będzie sławić Bogurodzicę i krzewić polską kulturę

(By kotykS (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons)

Przed wojną na Wołyniu istniało około 200 kościołów katolickich. Dziś jest ich zaledwie 20. Sanktuarium maryjnego nie ma obecnie żadnego, ale sytuacja może się zmienić. „W piątek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski ogłoszona zostanie informacja o zamiarze powołania sanktuarium maryjnego w Kolegiacie w Ołyce” – informuje „Rzeczpospolita”. Patronka Wołynia może wkrótce powrócić na swoje ziemie.

 

Na polskich Kresach wschodnich wchodzących aktualnie w skład Ukrainy, liczba rzymskokatolickich kościołów jest znacznie mniejsza niż przed II Wojną Światową. Na Podolu wciąż istnieją sanktuaria maryjne, ale na Wołyniu nie ma żadnego. Ołyka ma na nowo stać się ośrodkiem kultu Bogurodzicy w regionie. Przed II Wojną Światową obraz Patronki Wołynia – kopia obrazu z Ołyki – znajdowała się w Kazimierce.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jak przypomina piątkowa „Rzeczpospolita”, kościół w Ołyce powstał w I połowie XVII wieku, a wielu historyków docenia go jako najwyższej klasy zabytek barokowy. – Był uznawany za najpiękniejszy i najcenniejszy kościół na Wołyniu – powiedział dziennikowi dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

 

W trakcie II Wojny Światowej kościół został zrujnowany i ograbiony. Po włączeniu Wołynia w skład ZSRR, bolszewicka swołocz zamieniła kolegiatę w kołchozową stajnię. Po powstaniu niepodległej Ukrainy obiekt wrócił w ręce wiernych. Mimo trwających prac remontowych wciąż jest w kiepskim stanie. Maleńka parafia licząca 150 osób nie jest w stanie sama odrestaurować pięknej świątyni.

 

Jak stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Laszczkowski, trwająca od 2013 roku renowacja, to największa praca konserwatorska prowadzona za granicą kraju z polskich środków.

 

W Ołyce znajdował się obraz przywieziony w XVII wieku z Palestyny przez Mikołaja Radziwiłła. Jego kopia z tego okresu była czczona również w pobliskim sanktuarium w Kazimierce. Jednak i ten kościół padł ofiarą antykatolickiej i antypolskiej akcji. Zniszczyli go ukraińscy nacjonaliści. Świątynia została wysadzona w powietrze.

 

W piątek 8 kwietnia „wieczorem na Zamku Królewskim Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przekaże biskupowi zrekonstruowany obraz Matki Boskiej Kazimierzeckiej – patronki Wołynia” – informuje „Rzeczpospolita”.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł

   

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram