Żydowska gazeta pisze o „polskim obozie śmierci”. W „Jerusalem Post” użyto tego sformułowania opisując historię Jana Karskiego. Polskie MSZ zaprotestowało; gazeta jednak nie ustosunkowała się do protestu.
We wtorek media, m.in. TVP Info poinformowały, że fałszywe historycznie sformułowanie „polski obóz śmierci” pojawiło się w mediach – tym razem za sprawą „Jerusalem Post”; gazeta użyła tej zbitki przedstawiając sylwetkę Jana Karskiego, który dwukrotnie przedostawał się do getta warszawskiego, a także – w przebraniu ukraińskiego esesmana – na teren niemieckiego obozu i przygotował trzy raporty na temat eksterminacji Żydów, z trzecim, ostatnim, który dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina D. Roosevelta.
„Jerusalem Post” przypomina w swoim tekście postać polskiego bohatera, o którym czytelnik może się dowiedzieć, że był „Polakiem, chrześcijaninem”; w tekście jednak- jak informowała TVP Info – pojawiło się jednak również określenie „polski obóz śmierci”.
Wesprzyj nas już teraz!
TVP Info podała, że po zdecydowanej reakcji internautów redakcja poinformowała o usunięciu przymiotnika „polski”, a świadectwem wcześniejszej wersji pozostał wpis na Twitterze. „Jerusalem Post” nie wyjaśniło też, że Bełżec i inne obozy zagłady w okupowanej Polsce były obozami niemieckimi.
Sprawę skomentował w rozmowie z PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina. „MSZ potępia każdą próbę użycia sformułowania +polskie obozy śmierci+, bez względu na język, w jakim zostało one użyte, z uwagi nieprawdę historyczną, bo były to przecież niemieckie nazistowskie obozy na okupowanych terenach polskich i zawsze walczymy z użyciem nieprawdziwego sformułowania” – powiedział.
„Bardzo nas boli, że Jeruzalem Post, gazeta wydawana w Izraelu, państwie zbudowanym też przez ofiary Holocaustu, użyło takiego niezgodnego z prawdą historyczną sformułowania. W tej sprawie interweniowała polska placówka dyplomatyczna w Izraelu, protestując, zarówno liście jak i w mediach społecznościowych, przeciw użyciu tego sformułowania. Jak dotąd gazeta nie ustosunkowała się do tego protestu” – dodał Jasina.
Źródło: PAP
Pach