Musimy wzmocnić ochronę Puszczy Białowieskiej, wyprowadzić stamtąd całkowicie gospodarkę leśną – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Projektowi ustawy sprzeciwiają się leśnicy i lokalna społeczność. Jak przekonują, nowe prawo odbiega od rzeczywistości, szkodzi przedsiębiorcom, samorządom i zwykłym mieszkańcom.
Resort klimatu i środowiska pracuje nad Konstytucją dla Puszczy Białowieskiej. Minister Henning-Kloska chciałaby, żeby ten projekt został przedstawiony w I półroczu tego roku. „On jest niezwykle ważny. Musimy wzmocnić ochronę Puszczy Białowieskiej, uporządkować zarządzanie na tym terenie” – stwierdziła.
„By mogło do tego dojść musimy w gruncie rzeczy uporządkować cele strategiczne dla tego obszaru, wesprzeć samorządy i lokalną społeczność i takie będą cele tej konstytucji – uporządkowanie zarządzania puszczą przy jednoczesnym wsparciu regionu” – wskazała. Minister wstrzymała się od odpowiedzi, czy nowe prawo stanowi realizację hasła wyborczego cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym. „Obiecywaliśmy, że nie będziemy ogłaszać w tej kwestii żadnych decyzji ze strony Warszawy bez konsultacji z regionem, bo to jest ważne dla tego regionu” – zaznaczyła.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt przewiduje likwidację trzech istniejących nadleśnictw – w Białowieży, Hajnówce i Browsku oraz zakaz prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej w granicach nowego parku. Przeciwko ustawie protestują leśnicy, samorząd i mieszkańcy regionu, żyjący w znacznej mierze z gospodarki zasobami leśnymi.
„Nie wyobrażamy sobie tworzenia takiego prawa, które nie będzie działało na rzecz naszych mieszkańców. Jest sprawą niedopuszczalną, że taki akt prawny nie był z nikim konsultowany, on odbiega od rzeczywistości i szkodzi przedsiębiorcom, samorządom i zwykłym mieszkańcom – mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Przeciwnicy ustawy podkreślają, że zrealizowanie ustawy ograniczy lokalne inwestycje i działalność gospodarczą na tych terenach. Może też doprowadzić do zubożenia i zwiększenia się bezrobocia w tej części regionu. Pomysłowi objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego sprzeciwiają się także lokalni mieszkańcy. W niedzielę w Hajnówce odbył się protest w tej sprawie. Mieszkańcy chcą przeprowadzenia lokalnego referendum, a swoje negatywne stanowisko zamierzają przedstawić parlamentarzystom i prezydentowi RP.
Źródło: PAP / radio.bialystok.pl
PR
Redukcja emisji CO2 o 90 proc. do 2040 roku? Minister klimatu próbuje uspokajać