11 lipca 2023

Walka o prawdę o Bogu. Niemiecka minister kultury uważa, że Pismo Święte jest „za mało demokratyczne”, a krzyż „wyklucza”

(fot. Wikipedia)

Cytat z Biblii, który mówi o jedyności zbawczej Jezusa Chrystusa, jest za mało demokratyczny – uważa niemiecka minister kultury, Claudia Roth z Zielonych. Dlatego na tarasie Zamku Berlińskiego należy umieścić tablicę z cytatami z Deklaracji Praw Człowieka, która wyjaśni, iż cytat umieszczony na zamkowej kopule ma jedynie wartość historyczną…

W stolicy Niemiec odbudowany został zamek miejski, Berliner Stadtschloss. To pałac zbudowany jako siedziba władców Brandenburgii, później rezydencja królów Prus, następnie – cesarzy. W roku 1845 zamek uzyskał swoją charakterystyczną kopułę. W 1945 zamek uszkodziły znacznie bombardowania; w 1950 roku budynek zburzono jako symbol pruskiego imperializmu. Odbudowa zamku została podjęta w roku 2013, zakończyła się w 2020. Wokół rekonstrukcji narosło jednak duże zamieszanie: środowiska lewicowe nie miały wprawdzie problemu z symboliką pruskiego imperializmu (przecież ostatecznie przezwyciężonym, prawda?), ale nie chciały zgodzić się na to, by na kopule umieścić krzyż oraz cytat z Biblii. Ostatecznie umieszczono i jedno, i drugie – ale rządząca Niemcami lewica zamierza teraz zrelatywizować znaczenie tych symboli.

Chodzi o następujący cytat: „Es ist in keinem anderen Heil, es ist auch kein anderer Name den Menschen gegeben, denn der Name Jesu, zu Ehren des Vaters, dass im Namen Jesu sich beugen sollen aller derer Knie, die im Himmel und auf Erden und unter der Erden sind”. To połączenie Dz 4, 12 oraz Flp 2, 10-11 („I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni”; „,…aby na imię Jezusa
zgięło się każde kolano6istot niebieskich i ziemskich i podziemnych”).

Wesprzyj nas już teraz!

Claudia Roth z Zielonych, minister kultury i mediów od 2021 roku, podkreśliła, że powyższy cytat mówi o królestwie, którego roszczenie do władzy odwołuje się wyłącznie do Boga, a nie do władzy oraz samostanowienia ludu. To jednak jest sprzeczne z zasadą otwartości na świat, która przyświeca Forum Humboldtów – muzeum poświęconego historii ludzkości, które ma swoją siedzibę w odbudowanym Zamku Berlińskim.

Claudia Roth stwierdziła, że wymaga to konkretnych działań: trzeba biblijny cytat osadzić w odpowiednim kontekście poprzez specjalne projekty. „Mimo krzyża na kopule musi być jasne, że nowo odbudowany [zamek] jest miejscem otwartym dla każdego” – stwierdziła.

Według Roth należy postąpić następująco: jako że napis na kopule jest z dołu słabo widoczny, na tarasie dostępnym dla zwiedzających zostanie umieszczona specjalna tablica, która wyjaśni, że napis biblijny jest kontrowersyjny; ma też cytować passusy z niemieckiej ustawy zasadniczej oraz z Deklaracji Praw Człowieka. Jak mówi Roth, Forum Humboldtów to nie Watykan.

Co ciekawe, przeciwko pomysłom Roth wystąpił były przewodniczący Bundestagu, socjalista Wolfgang Thierse. Na łamach katolickiego czasopisma „Communio” ostro skrytykował te pomysły, wskazując, że przesłanie płynące z cytaty wskazuje właśnie na to, iż przed Jezusem Chrystusem wszyscy powinni zgiąć kolana: również królowie!

Thierse stwierdził w konkluzji, że działania Roth, które polegają de facto na wstydzie wobec własnej historii i jej zaprzeczaniu, są niczym innym, jak po prostu niemieckim prowincjonalizmem…

Źródła: Katholisch.de, Communio.de, Deutschlandfunkkultur.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 185 547 zł cel: 300 000 zł
62%
wybierz kwotę:
Wspieram