10 kwietnia 2017

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt zmian w Kodeksie pracy. Główny punkt nowych przepisów stanowi zakaz wypłacania wynagrodzenia w gotówce. Zamiast nich konieczne staną się przelewy na konto. Zdaniem pracowników resortu pozwoli to „realnie zwalczać szarą strefę”. Za cenę zwiększenia kontroli władzy nas społeczeństwem.

 

Według aktualnych przepisów pensję należy wypłacać w gotówce. W praktyce takie postępowanie jest rzadkością. Większość pracodawców przelewa wypłaty na konta bankowe. Jak podaje poniedziałkowy „Puls Biznesu”, aż 87 proc. Polaków otrzymuje wynagrodzenie w formie przelewu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Resort Rozwoju chce maksymalnie zwiększyć ilość tego typu operacji. Pomoże w tym wprowadzenie do Kodeksu pracy zapisu „o domyślnym wysyłaniu wynagrodzenia na konto bankowe”. Płatności gotówkowe są bowiem „domeną szarej strefy w gospodarce” – uważa ministerstwo.

 

„Płatności gotówkowe, w przeciwieństwie do elektronicznych, nie pozostawiają śladu, umożliwiając ukrycie transakcji (…) Tym samym wprowadzenie regulacji zmniejszającej rolę gotówki w gospodarce na rzecz płatności elektronicznych może przyczynić się do ograniczenia szarej strefy” – napisano w projekcie.

 

– Skorzystają na tym wszyscy. Zarówno polska gospodarka, jak i konsumenci. Udział transakcji bezgotówkowych należy zwiększać, bo są łatwe i zapewniają bezpieczeństwo obrotu. W Polsce tymczasem można zaobserwować kult gotówki, którą ludzie lubią dotykać, przekładać i patrzeć na nią, bo wtedy czują jej wartość – twierdzi Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

 

 

Źródło: tvp.info

TK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 286 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram