Od poniedziałku, 1 lipca, wchodzą w życie zapisy uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego zakazujące stosowania „pieców najgorszej jakości”. To kolejne regulacje wprowadzone pakietem uchwał antysmogowych. Pierwsze obowiązują od 2018 roku.
Uchwały antysmogowe (dla gminy Wrocław, dla 11 miejscowości uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku oraz dla całego województwa z wyłączeniem gminy Wrocław i uzdrowisk) zostały przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w 2017 roku.
W poniedziałek wchodzą w życie zapisy mówiące o zakazie używania na terenie całego województwa „pieców najgorszej jakości” (poniżej trzeciej klasy).
Wesprzyj nas już teraz!
Inne zapisy tej uchwały wskazują, że do czerwca 2028 roku we Wrocławiu powinny zostać wymienione wszystkie piece na paliwa stałe. Takie kotły i tylko najwyższej jakości będzie można stosować jedynie na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
Od 1 lipca 2028 roku na terenie Wrocławia ma obowiązywać również całkowity zakaz palenia węglem. Eksploatacja kominków opalanych drewnem będzie możliwa w stolicy Dolnego Śląska pod warunkiem, że nie będą one podstawowym źródłem ciepła w lokalu, a emisja pyłu z nich nie przekroczy 50 mg/metr sześc.
Według wrocławskich urzędników od 2019 r. w stolicy Dolnego Śląska zlikwidowano ponad 14 tys. pieców, a miasto wydało na ten cel ponad 300 mln zł.
Po 1 lipca użytkownicy pieców I i II klasy muszą liczyć się z mandatami w wysokości 5 tys. zł, które będzie nakładać straż miejska.
We Wrocławiu na koniec 2023 r. w 7 tys. mieszkań działały piece na paliwa stałe. Według szacunków urzędników pod koniec 2024 r. liczba ta spadnie do 5,5 tys., z czego połowa to lokale komunalne.
Źródło: PAP / Oprac. TG