6 sierpnia 2024

Warner Bros. Discovery rozważa pozbycie się TVN. Amerykanie chcą w ten sposób zredukować „niepotrzebne koszty”

(fot. YouTube / MarcArchiwum 2)

„Kierownictwo amerykańskiego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery rozważa, zamiast podziału grupy, sprzedaż niektórych jej aktywów, w tym polskiej stacji TVN”, podał we wtorek brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na zaznajomione ze sprawą źródła.

Jak pisze „FT”, w związku z tym, że od czasu utworzenia w 2022 roku grupy WBD jej kurs spadł o prawie 70 proc., jej dyrektor generalny David Zaslav i dyrektor finansowy Gunnar Wiedenfels rozważyli ostatnio „wszystkie opcje”, aby zatrzymać dalszy spadek. Jednak kierownictwo wyższego szczebla, które przeprowadziło szczegółową analizę konsekwencji podziału, ustaliło, że oddzielenie podupadających kanałów telewizyjnych grupy od jej działalności streamingowej i filmowej nie jest obecnie najlepszą opcją.

„FT” informował w lipcu, że WBD – który jest właścicielem m.in. HBO, studia Warner Bros. i CNN – przygotowuje plan podziału. Osoba zaangażowana w rozważania powiedziała jednak, że choć taki podział początkowo wyglądał „atrakcyjnie na papierze, stworzyłby bardzo poważne wyzwania operacyjne”, np. dotyczące praw do transmisji sportowych albo określania, co i kiedy trafia do tradycyjnej telewizji, a co do streamingu.

Wesprzyj nas już teraz!

„W najlepszym przypadku będziemy mieli do czynienia z wieloletnimi wyzwaniami prawnymi”, dodała ta osoba.

Źródła zaznajomione z dyskusjami wyjaśniają, że podział grupy prawdopodobnie spowodowałby pozwy ze strony zadłużonych inwestorów, jednocześnie komplikując korzystanie z treści Warnera na różnych platformach i sieciach. Inna osoba dodała, że podział był postrzegany jako „opcja nuklearna”, zastrzegając jednak, że okoliczności mogą się zmienić.

Według źródeł „FT” zamiast tego Zaslav i Wiedenfels chcą pozbyć się mniejszych aktywów i rozważają oferty sprzedaży TVN lub udziałów w biznesie gier wideo Warnera, który posiada cenne prawa do gier o Harrym Potterze.

Jak pisze „FT”, kierownictwo WBD ma nadzieję, że inwestorzy zachowają cierpliwość, gdy będą pracować nad przekształceniem spółki, gdyż uważają, że jej rzeczywista kapitalizacja rynkowa powinna wynosić około 60 mld USD, czyli 25 USD za akcję, znacznie powyżej giełdowej ceny z poniedziałku, która wyniosła 7,88 USD.

Gazeta przypomina, że grupa powstała w kwietniu 2022 r. w wyniku fuzji, która miała pomóc dwóm firmom medialnym, Discovery i WarnerMedia, konkurować w brutalnej bitwie streamingowej z Netflixem i Disneyem. Od czasu fuzji grupa skupiła się na cięciu kosztów i spłacie zadłużenia, przeprowadzając kilka rund zwolnień i sprzedając niektóre aktywa.

 

Źródło: PAP / Oprac. TG

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram