Słynny inwestor Warren Buffett, jeden z czołowych sponsorów przemysłu aborcyjnego i współtwórca Fundacji Gatesów w tym roku powątpiewa w perspektywy wielu kluczowych amerykańskich spółek. Ma też zastrzeżenia do kondycji sektora bankowego i systematycznie pozbywa się udziałów w Bank of America.
Miniony kwartał był siódmym z rzędu, w którym Buffett więcej akcji spółek giełdowych sprzedawał niż kupował. „Wyrocznia z Omaha” najprawdopodobniej uważa, że wiele przedsiębiorstw w USA jest wycenianych zdecydowanie powyżej uzasadnionej wartości. Buffet pesymistycznie patrzy na amerykańską gospodarkę oraz to, co stanie się na Wall Street w kolejnych miesiącach.
Na koniec drugiego kwartału 2024 roku firma Buffetta Berkshire Hathaway miała 277 miliardów dolarów w gotówce, obligacjach i bonach skarbowych. Dla porównania, FED – bank centralny USA miał w swoim portfelu papiery skarbowe (w tym obligacje i papiery indeksowane inflacją) wyceniane na 4,4 biliona dolarów.
Wesprzyj nas już teraz!
Prywatny majątek 94-letniego Warrena Buffetta wyceniany jest na 150 miliardów dolarów, co czyni go 7. najbogatszym człowiekiem świata. Berkshire Hathaway ma duże udziały m.in. w Apple, Amazonie, American Express, Coca-Coli, Chevronie i Occidental Petroleum. W tym roku firma Buffeta wkroczyła do elitarnego grona koncernów wycenianych na ponad pół biliona dolarów. Znajdują się tam już m.in. Alphabet, Meta Platforms, Nvidia, Microsoft, Apple, Amazon i Tesla.
94-letni miliarder jest jednym z czołowych sponsorów przemysłu aborcyjnego na świecie. W latach dziewięćdziesiątych Fundacja Buffetta pomogła sfinansować rozwój środka poronnego RU-486. W latach 2001-2014 fundacja przekazała ponad 1,5 miliarda dolarów na cele związane z aborcją, w tym co najmniej 427 milionów dolarów na Planned Parenthood i 168 milionów dolarów na National Abortion Federation. Sfinansowała również Instytut Guttmachera, który śledzi trendy demograficzne i legislacyjne, oraz Gynuity Health Projects, który koncentruje się na aborcji farmakologicznej.
Skala wsparcia dla przemysłu aborcyjnego może być jednak znacznie większa. Od 2014 r. Susan Buffet Fundation zajmuje czwarte miejsce wśród fundacji prywatnych pod względem wypłaconych dotacji. Fundacja często pragnie zachować anonimowość i zastrzega prawo do niepodawania nazwy darczyńcy.
W czerwcu 2006 r. Buffet ogłosił, że 85 proc. swojego majątku przekaże Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Do 2022 r. wpłaty miliardera na rzecz inicjatywy promującej szczepienia, antykoncepcję oraz dostęp do usług z zakresu „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” wyniosły łącznie 36 miliardów dolarów. Środki Fundacji Gatesów zasilały produkcję szczepionek podczas pandemii COVID-19, pomagając wraz z ekspertami pozostającymi w sieci uzależnień podmiotu, skutecznie wpłynąć na globalny kształt reakcji na kryzys z lat 2020-2022.
Źródło: interia.pl / własne PCh24.pl
PR