Usprawnienie działań związanych z bezpieczeństwem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie było tematem środowego spotkania Zespołu ds. przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 – wynika z przesłanego KAI komunikatu pełnomocnika rządu ds. przygotowania ŚDM.
Poniżej pełny tekst komunikatu:
Wesprzyj nas już teraz!
30 marca 2016
Spotkanie zespołu ds. koordynacji przygotowań Światowych Dni Młodzieży
Bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży to najważniejszy temat dzisiejszego posiedzenia Zespołu ds. przygotowania wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, kierowanego przez szefową Kancelarii Premiera, minister Beatę Kempę.
Uczestnicy omówili i przyjęli harmonogram realizacji przedsięwzięć związanych z zabezpieczeniem uroczystości. Omówiono uwagi i wnioski Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do projektu planu zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży przedstawionego przez wojewodę małopolskiego 15 marca.
Wcześniej minister Beata Kempa oraz pełnomocnik Rządu ds. Przygotowania Światowych Dni Młodzieży minister Paweł Majewski spotkali się z przedstawicielami administracji terenowej, prezydentów Częstochowy, Krakowa, burmistrza Wieliczki oraz wojewodów śląskiego i małopolskiego. Omówiono m.in. założenia specustawy i wynikający z niej podział obowiązków ws. przygotowania ŚDM.
Na posiedzeniu zespołu omówiono powołanie specjalnej grupy roboczej, która będzie pracować nad wdrożeniem konkretnych rozwiązań podczas lipcowej wizyty Ojca Świętego w Polsce.
Efektem pracy grupy będzie m.in. usprawnienie koordynacji działań związanych z bezpieczeństwem. Praktycy z instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa opracują na potrzeby Zespołu raporty, analizy i rekomendacje skutecznych rozwiązań.
Do grupy roboczej zostaną powołani specjaliści z instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. W jej pracach, z głosem doradczym, mogą uczestniczyć także, w zależności od poruszanych kwestii, przedstawiciele innych instytucji administracji rządowej, samorządowej oraz Kościoła. Szefem grupy będzie dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a jego zastępcami osoby wyznaczone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Na dzisiejszym posiedzeniu Zespołu omówiono także stan prac nad przygotowaniem aneksów do planów zarządzania kryzysowego ministrów i wojewodów.
KAI
luk