14 listopada 2023

Warszawa nie chce zostać w tyle. Projekt Strefy Czystego Transportu niczym „komunikacyjny armagedon”

(Fot. Pixabay)

Warszawski ratusz rozpoczął ostrą „grę w zielone” i postanowił rozszerzyć plany dotyczące stołecznej Strefy Czystego Transportu. Będzie ona większa niż wcześniej zakładano. W zamian na ulgi mogą liczyć seniorzy. Przeciwnicy takich rozwiązań biją na alarm – przedstawione propozycje, to w praktyce „komunikacyjny armagedon”.

O sprawie informuje były stołeczny radny i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Jak podał, ratusz zaproponował rozszerzenie warszawskiej SCT na całe dzielnice: Śródmieście, Żoliborz, Praga Płn. i niemal całość Mokotowa, Pragi Południe, Ochoty i Woli. To obszar dwukrotnie większy niż pierwotnie zakładano.

Osoby zamieszkałe wewnątrz tego obszaru i płacące podatki w Warszawie zwolnione będą ze spełniania wymagań strefy na pierwszych dwóch etapach jej wprowadzania. Reguły SCT dotyczyć ich będą od stycznia 2028 r. – wówczas nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem diesla starszym niż 13 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 22 lata.

Wesprzyj nas już teraz!

Pozostałe osoby oraz mieszkańców Warszawy, którzy kupili samochód już po przyjęciu uchwały, obowiązują niezmiennie zaprezentowane już wcześniej wymogi – od lipca 2024 r. nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem diesla starszym niż 18 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 27 lat.

„Od 2028 roku mieszkańcy tej strefy i całej Warszawy nie będą mogli poruszać się po niej dieslem wyprodukowanym przed 2013 rokiem i benzynowym przed 2006 rokiem. Jeśli mieszkańcy strefy takie będą posiadać w garażu, że zgodą Straży Miejskiej będą mogli nimi wyjechać 4 razy w roku” – przekazał Kaleta.

W sprawie SCT w Warszawie odbyły się tzw. konsultacje społeczne. Podobnie jak w Krakowie i Wrocławiu stanowią one jedynie listek figowy dla działań samorządu, podejmującego decyzje wbrew woli mieszkańców. Na sprawę na X uwagę zwracał „stopkorkom”, wskazując, że były one skandaliczne”, zaś uzyskany w stolicy kształt SCT czyni ją „najbardziej restrykcyjną w na świecie”. „Polacy mają jedne z najstarszych samochodów w Europie, mają ich mniej bo są biedni, zaś mają jeszcze bardziej dokręconą śrubę wymagań niż mieszkańcy pozostałych krajów” – czytamy. Jak dodaje „stopkorkom”, zaproponowana ulga dla seniorów niewiele zmienia, jeśli spojrzeć na sprawę przez pryzmat pomysłów UE na starszych kierowców – będą oni, pod pretekstem słabego zdrowia, pozbawiani prawa do prowadzenia pojazdów, lub to prawo będzie im ograniczane.

Źródło: PAP/ tvp.info/ Twitter /Oprac. MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram