23 listopada 2021

Warszawa: pierwsze synodalne konsultacje w archidiecezji warszawskiej

(Fot. archwwa.pl)

Pierwsze synodalne spotkanie konsultacyjne na poziomie archidiecezji warszawskiej odbyło się we wtorek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zatytułowano je „Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”. – Nie Kościół statyczny, instytucja oferująca usługi duchowo-religijne, oczekująca na klientów, ale wspólnota sióstr i braci zmierzających przez Ziemię, głosząca Ewangelię – mówił do uczestników spotkania biskup Piotr Jarecki.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Spotkanie poprowadzili: biskup Piotr Jarecki, odpowiedzialny w archidiecezji warszawskiej za prace synodalne oraz trzy osoby kontaktowe, których zadaniem jest koordynacja udziału w archidiecezjalnym etapie synodu różnych środowisk i wspólnot. Są to Piotr Szular, członek Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej, Beata Chojnacka, archidiecezjalna doradczyni rodziny, oraz ks. Matteo Campagnaro, sekretarz kard. Kazimierza Nycza.

 

–  Zaprosiliśmy na to pierwsze spotkanie przedstawicieli różnych środowisk, m.in. Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej, osoby kontaktowe ruchów i wspólnot katolickich – mówił na wstępie Piotr Szular.

 

W homilii biskup Piotr Jarecki odwołał się do czytań, zauważając, że oba zawierają wskazania dotyczące synodalności, które można określić jako bycie „w drodze” i „razem”.

 

Jak powiedział w tym kontekście hierarcha, Pan Jezus zawsze był w drodze i wśród ludzi, których nauczał, uzdrawiał, podnosił na duchu, poczynając od najbardziej potrzebujących, tak jak w przypadku paralityka, o którym mówi św. Marek. Także cały Kościół pierwotny, o którym mówią Dzieje Apostolskie, to Kościół w drodze – nauczający wszystkich napotkanych, ale i uczący się od nich – przekonywał biskup.

 

Jest to ważna wskazówka dla prac synodalnych. Nie Kościół statyczny, instytucja oferująca usługi duchowo-religijne, oczekująca na klientów. Nie. Ale wspólnota sióstr i braci zmierzających przez Ziemię, głosząca Ewangelię i podążająca do Niebieskiej Ojczyzny – mówił bp Jarecki.

 

Dalej wskazywał, że Ewangelia podkreśla wartość i moc wiary, która ma prowadzić do spotkania ze Zbawicielem. Wiara to nie teoria, nie idee, tym bardziej nie ideologia, ale spotkanie z Panem Jezusem, osobisty z Nim kontakt – stwierdził.

 

Takie zrozumienie Ewangelii – mówił – przynosi co najmniej trzy owoce.

 

Temu, kto szuka Jezusa i pragnie Go spotkać, Jezus się objawia. Temu, kto szuka Jezusa, On pomaga integralnie: nie tylko uzdrawia fizycznie, ale uzdrawia także z choroby duszy, zmazuje każdy grzech i nikt poza Nim nie może tego uczynić – tłumaczył biskup.

 

Ponadto, w dążeniu do Jezusa nie powinniśmy zrażać się przeciwnościami, zatrzymywać na pierwszej przeszkodzie. – Powinniśmy być tak przedsiębiorczy w wierze, jak jesteśmy często przedsiębiorczy w sprawach codziennych – wskazywał bp Jarecki.

 

Następnie podkreślił, że różnice zdań są powszechne w życiu, także w życiu Kościoła. – Nie powinniśmy udawać, że ich nie ma, tym bardziej nie powinniśmy ich tłumić. Powinniśmy się starać te konflikty rozwiązywać. Ale jak? Wspólnie, razem dążąc do wypracowania wspólnego rozwiązania, gdyż jedność jest ważniejsza niż podział i konflikt, jak naucza papież Franciszek. W rozwiązywaniu konfliktów nie jest ważna tylko teoria. Ważne jest dzielenie się świadectwem życia z wiary – mówił bp Jarecki. – Ważne jest także stawanie w prawdzie – dodawał.

 

Kochani, prośmy Boga, abyśmy w pracach synodalnych kierowali się tymi właśnie wskazaniami Pisma Świętego, Jezusa i pierwotnego Kościoła. Niech się tak stanie. Amen – zakończył bp Piotr Jarecki.

 

Następnie uczestnicy spotkania zostali podzieleni na 10 kilkuosobowych grup. Ich członkowie mówili o swoim doświadczeniu Kościoła, o oczekiwaniach wobec synodalności i słuchali pozostałych. Osoby, które przyszły na spotkanie razem, zostały celowo przyporządkowane do różnych grup, aby stworzyć możliwość zróżnicowania opinii. Nad przebiegiem spotkania w każdej grupie czuwał jej sekretarz, odpowiedzialny za zebranie najważniejszych wniosków. Staną się one częścią diecezjalnej syntezy synodu.

 

W pracach grup uczestniczyli m.in. bp Piotr Jarecki, ks. Grzegorz Michalczyk – duszpasterz środowisk twórczych oraz osoby kontaktowe synodu w archidiecezji warszawskiej i członkowie Rady Duszpasterskiej AW.

 

Drugie spotkanie w ramach konsultacji synodalnych na poziomie diecezjalnym odbędzie się 14 grudnia.

 

Do końca roku kalendarzowego konsultacje synodalne będą odbywały się w parafiach archidiecezji warszawskiej. W dekanatach zakończą się 15 lutego 2022 r. a 28 lutego na szczeblu diecezjalnym. Diecezjalne spotkanie presynodalne planowane jest na marzec 2022 w archikatedrze warszawskiej.

 

Ponadto, środowiska i osoby, które chciałyby zabrać głos na tym etapie, będą mogły skorzystać ze specjalnej strony internetowej, a powołane do tego osoby nawiążą z nimi kontakt: https://synod.mkw.pl/

 

W Archidiecezji Warszawskiej sekretariat synodu mieści się w budynku C kurii metropolitalnej, przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.

 

Źródło: KAI

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram