25 czerwca 2022

Warszawa: zakończono pierwszy etap synodu o synodalności. Bp Jarecki: to początek budowania Kościoła jako wspólnoty

(Fot. Archidiecezja Warszawska )

Prezentacja syntezy diecezjalnej nie powinna być zakończeniem prac synodu w archidiecezji, ale nowym początkiem – początkiem powrotu do źródeł i budowania Kościoła jako wspólnoty – mówił bp Piotr Jarecki w homilii podczas Mszy św. kończącej diecezjalny etap synodu o synodalności w archidiecezji warszawskiej. Eucharystii sprawowanej w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, z udziałem licznych przedstawicieli zespołów synodalnych, przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Podczas uroczystości kard. Nycz wręczył przedstawicielom poszczególnych dekanatów dokument synodalny wypracowany w archidiecezji warszawskiej.

Eucharystii na zakończenie diecezjalnego etapu XVI Synodu Biskupów: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który powitał zebranych w świątyni przedstawicieli zespołów synodalnych. Podziękował im za zaangażowanie. Wyraził też radość z licznej obecności księży archidiecezji warszawskiej.

Homilię wygłosił bp Piotr Jarecki, odpowiedzialny za prace synodalne w archidiecezji warszawskiej. Mówiąc o procesie rozeznawania synodalnego zaznaczył, że proces ten powinien doprowadzić do konsensusu członków wspólnoty. Nie powinien zatem przebiegać w pośpiechu. – Trzeba też wsłuchać się w głos każdego członka wspólnoty, zwłaszcza w taki głos który jest diametralnie różny od mojego – wskazał kaznodzieja.

Wesprzyj nas już teraz!

Podkreślił też rolę Ducha Świętego, który jako jedyny potrafi budować jedność w wielości i bez którego w ramach procesu rozeznawania powstają różnice i podziały.

W chrześcijańskim rozeznawaniu bardzo ważne jest ukierunkowanie na prawdę. Wrogiem zaś autentycznego rozeznawania jest konkurencyjność i chęć przekonania do własnych racji za wszelką cenę. Upór przy swoich racjach jest dowodem zamknięcia się na Ducha Świętego. Trzeba wnikać w racje innych ludzi i konfrontować je z własnymi przekonaniami – powiedział.

Jeśli ktoś patrzy na rzeczywistość w kolorach czarno – białych , jeśli jest przekonany, że tylko on czy ona posiada całą prawdę, tym samym nie przyczyni się do autentycznego rozeznania – dodał.

Zdaniem bp. Jareckiego rozeznawanie należy rozpocząć od budowania braterstwa a metodą rozeznawania powinien być dialog – z Bogiem i z ludźmi.

Podsumowując prace synodalne w archidiecezji warszawskiej bp Jarecki przypomniał, że rozpoczęły się ona uroczyście Eucharystią 17 października 2021 r. W każdej parafii powołano zespoły synodalne. Prace prowadzono także na poziomie diecezji i w ramach ruchów i stowarzyszeń. Zebrano również odpowiedzi na pytania synodalne przesłane przez indywidualne osoby.

Zaznaczył, że dokument diecezjalny synodu powstał w oparciu o zasadę pomocniczości; ostatecznie wypracowały go diecezjalne osoby kontaktowe oraz członkowie sekretariatu diecezjalnego synodu.

Bp Jarecki podkreślił, że w pracy różnych grup synodalnych powszechnie wyrażano nadzieję, że Synod przyczyni się do ożywiania Kościoła i do wzajemnego zbliżenia między duchownymi a świeckimi.

Wymienił też szereg problemów, które poruszane zostały w trakcie prac, m.in. kwestię relacji między duchownymi i świeckimi, potrzebę tworzenia nowych przestrzeni spotkania, potrzebę wypracowania nowych form duszpasterstwa młodzieży, intensywniejszej formacji dorosłych, szczególnie rodzin i większe uwzględnianie głosu kobiet a także formacji kleryków do większej otwartości na ludzi świeckich i umiejętności pracy z grupą.

Uczestnicy zespołów synodalnych mówili również o zwróceniu większej uwagi na misyjną działalność Kościoła, dbaniu o piękno liturgii, solidnym przygotowaniu do sakramentów, czy większej otwartości duszpasterzy na osoby z tzw. „peryferii”. Podkreślali też m.in. znaczenie większej przejrzystości finansowej Kościoła.

Bp Jarecki podkreślił, że prezentacja syntezy diecezjalnej nie powinna być zakończeniem ale nowym początkiem, początkiem powrotu do źródeł i budowania Kościoła jako wspólnoty. Zachęcił też do podjęcia konkretnych działań na rzecz zaangażowania szerszych grup wiernych do dyskusji nad dokumentem diecezjalnym i wnioskami zespołów – zwłaszcza w ramach poszczególnych parafii i wspólnot.

Na zakończenie Mszy św. kard. Nycz nawiązując do myśli zawartych w homilii podkreślił, że nie chodzi o to, by powoływać nowe struktury ale by uruchomić te, które już istnieją. – By one wszystkie stały się naprawdę synodalne, a nie uśpione, na papierze – powiedział.

Podkreślił też znaczenie pracy synodalnych, nie tylko dla diecezji ale i dla Kościoła powszechnego. Zapowiedział też, że przyszłe decyzje o nominacjach na dziekanów jak również do Rady Duszpasterskiej archidiecezji podejmowane będą „z klucza” doświadczenia synodalnego i zaangażowania w synod.

Przed błogosławieństwem przedstawiciele dekanatów otrzymali z rąk kard. Nycza dokument diecezjalny wypracowany w archidiecezji warszawskiej. Już wczoraj dokument ten przekazany został Konferencji Episkopatu Polski.

 

Synteza diecezjalna

Dokument jest syntezą konsultacji prowadzonej w archidiecezji warszawskiej od jesieni ubiegłego roku. Po raz pierwszy w historii papież zwołał synod biskupów, którego pierwszym etapem są szerokie konsultacje przeprowadzone wśród całego Ludu Bożego, najpierw na poziomie diecezji. Każda diecezja na świecie przygotowuje podobną syntezę, która pod koniec czerwca złoży do odpowiedniego episkopatu. Podczas wakacji powstanie ogólnopolska synteza, która w połowie sierpnia trafi do Rzymu, do sekretariatu generalnego synodu biskupów. Podobne syntezy stworzą wszystkie episkopaty na całym świecie.

Synteza diecezjalna archidiecezji warszawskiej powstała w oparciu o relacje z konsultacji na poziomie diecezjalnym i parafialnym oraz różnych środowisk – chodzi o sześć spotkań ogólnodiecezjalnych i niezliczoną liczbę konsultacji w każdej z parafii diecezji. Rezultat tych prac i rozeznania, podpisany przez metropolitę warszawskiego, trafi nie tylko do Episkopatu Polski, ale również do wszystkich parafii archidiecezji. – Synod zwołany przez papieża Franciszka zakończy swoje prace jesienią przyszłego roku, ale syntezy diecezjalne już teraz mogą stać się podstawą do wprowadzenia synodalnego stylu w naszej diecezji – tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Dokument liczy 10 stron i powstał zgodnie z metodologią opracowaną przez sekretariat generalny synodu biskupów w Rzymie. W archidiecezji konsultacje toczyły się wokół dziesięciu pytań synodalnych i to one stanowią też strukturę syntezy diecezjalnej. Dokument zawiera odpowiedzi na te pytania.

Według wcześniejszych zapowiedzi, we wrześniu ma zostać opublikowane pierwsze Instrumentum Laboris. Do marca 2023 potrwa faza kontynentalna synodu biskupów, po której – w czerwcu 2023 zostanie zredagowane drugie Instrumentum laboris. W październiku 2023 odbędzie się w Rzymie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.

 

Źródło: KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram