31 lipca 2016

Warszawa zatrzymała się o 17.00 – stolica pamiętała o powstaniu sprzed 72 lat [ZOBACZ ZDJĘCIA]

(Fot. Paweł Ozdoba)

Zakończyły się obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczęte już w niedzielę wieczorem. 

 

W przeddzień 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na stołecznym Placu Krasińskich odprawiona została Msza św. Obok kombatantów wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, parlamentarzyści oraz władze Warszawy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego będzie czasem wspomnień i wielkiej modlitwy. Niech stanie się okazją do umocnienia braterskich więzi i wzajemnego szacunku. Proszę jako biskup polowy, abyśmy ani jednym słowem ani nawet najmniejszym gestem nie zakłócili powagi tych dni. (…) Obyśmy, wpatrując się w powstańczych bohaterów, zdali egzamin z dobrej pamięci i realizacji naszego chrześcijaństwa – mówił bp Józef Guzdek, nawiązując do zgrzytów poprzedzających obchody.

 

Po Mszy św. minister Antoni Macierewicz wręczył powstańcom odznaczenia, a na Placu Krasińskich odbył się Apel Pamięci i koncert „Nowe Pokolenie 16/44”.

W tym roku wygłaszany dotąd Apel Poległych został zastąpiony Apelem Pamięci. Jego tekst uzgodnili przedstawiciele resortu obrony narodowej i Powstańców Warszawskich. Są w nim wymieniani nie tylko ci, którzy polegli, ale także np. dowódcy Powstania Warszawskiego, którzy zmarli śmiercią naturalną. Do wspominanych dodana została także grupa osób, które „przez dziesiątki powojennych lat nie szczędziły wysiłków, by pamięć o powstańczym zrywie nie uległa zatarciu. Upokarzani i represjonowani przez siły zmierzające do wykorzenienia tradycji niepodległościowej nie wahali się utrwalać ją i przekazywać kolejnym pokoleniom”.

Główna część obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się już w sobotę. To wówczas w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Powstańcy spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą, który wręczył im ordery i odznaczenia państwowe.

 

Jesteście nie tylko bohaterami powstania, jesteście też wychowawcami i wzorem, jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia – mówił prezydent. Andrzej Duda zaznaczył, że chce w imieniu Polaków, zwłaszcza młodszych pokoleń, oddać hołd powstańcom warszawskim – tym, którzy są jeszcze z nami; tym, którzy odeszli i tym, którzy „polegli w tamte sierpniowe, wrześniowe i październikowe dni”.

 

To wielki zaszczyt dla prezydenta RP móc się spotkać z bohaterami, móc wręczyć w imieniu polskiego państwa odznaczenia bohaterom Powstania Warszawskiego, bohaterom pamięci o powstaniu, o tej wielkiej polskiej i warszawskiej tradycji, o tym fundamencie, na którym budujemy i powinniśmy budować przez następne wieki postawy kolejnych pokoleń młodych Polaków – powiedział prezydent.

 

1 sierpnia w Warszawie zaplanowano kolejne uroczystości, których centralnym punktem będzie zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza (godz. 12.00). Zaplanowano także uroczystości m.in. przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz przy grobie gen. Antoniego Chruściela Montera.

O godz. 17.00 – w godzinę „W” – oddany został hołd Powstańcom przy pomniku Gloria Victis na wojskowych Powązkach. Zgodnie z kultywowanym od kilku lat zwyczajem, w stolicy o tej godzinie rozległy się dźwięki syren, a kierowcy samochodów i przechodnie zatrzymali się, by oddać cześć Powstańcom. 

 

Nigdy Polska nie zapomni o swoich bohaterach, nigdy nie zapomni o wspaniałych powstańcach warszawskich, nigdy nie zapomni o mieszkańcach Warszawy, którzy oddali życie za pragnienie wolności i za swoje miasto (…) Polska jest dumna z Warszawy, Polska jest dumna z warszawiaków, z ich postawy niezłomnej– mówił Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że jest przekonany, iż „warszawiacy nie mają żadnego żalu do swoich powstańców za to, co stało się wtedy: w sierpniu, wrześniu i październiku 1944 r. 72 lata temu”. – Nie mają żalu dlatego, że wiedzą czemu młodzi ludzie, młoda Warszawa poszła do powstania. Poszła do powstania, bo chciała wolności, miała dosyć strachu, bo chciała znowu pięknej, wolnej Polski, bezpiecznej Polski, ich Polski. Polski, która była niszczona wtedy już prawie pięć lat przez Niemców, hitlerowców – mówił Andrzej Duda.

 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki stanęło ok. 50 tys. powstańców. Opór miał trwać kilka dni, ale walki o Warszawę toczyły się ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców oraz ok. 180 tys. cywili. Kolejne pół miliona osób wypędzono z miasta.

 

Źródło: prezydent.pl, wpolityce.pl

MA

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram