7 sierpnia 2013

Warszawska pielgrzymka tradycyjna na Jasną Górę dotarła do Bogatek

302. Warszawska Piesza Pielgrzymka Grup 17-tych pokonała pierwszy etap swej wędrówki. Po przejściu 33,5 km dotarli do miejscowości Bogatki, gdzie spędzili swą pierwszą noc na pielgrzymim szlaku.

 

Warszawscy pielgrzymi, którzy we wtorek o świcie wyruszyli w drogę do Matki Bożej Jasnogórskiej, rozpoczęli swój trud umocnieni Mszą Świętą, która sprawowana była w kościele św. Anny, a także w kościele Braci Mniejszych Kapucynów oraz kaplicy Res Sacra Miser.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podczas Mszy Świętej, sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, przewodnik grupy Tradycyjnej ks. Grzegorz Śniadoch IBP powiedział bardzo ważne słowa: – Przeistoczenie Chrystusa ukazuje nasz cel – przebóstwienie. Dokona się ono jedynie w niebie, a więc nikt z grzechem, nawet najmniejszym, nie będzie mógł go dostąpić. Dlatego właśnie musimy mieć zawsze na uwadze słowa „memento mori”, które są tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki grupy Tradycyjnej.

 

Ks. Śniadoch powiedział również, że nie ma przebóstwienia bez oczyszczenia, a oczyszczenia bez cierpienia. – Często powtarzamy, że ziemski Kościół jest pielgrzymujący. To prawda, ale pielgrzymujemy po łez padole, dlatego spotykają nas trudności. Jeśli jednak cierpienie, którego doświadczymy, ofiarujemy jako pokutę, będzie to drogą do zbawienia. Nie możemy narzekać, gdyż to oznaczyłoby, że nie powierzamy w pełni trudu Panu Bogu. Pielgrzymka nie jest radosnym spędzaniem wolnego czasu, nie jest formą krajoznawstwa, czy nawet pobożną wycieczką. Jest to umartwienie ciała na chwałę Bożą i rekolekcje, by dusza stawała się święta.

 

Doskwierający upał i palące słońce nie zniechęciły pielgrzymów do prowadzenia rozważań oraz modlitwy. Pielgrzymi trud umilały tradycyjne, wiekowe polskie pieśni kościelne, które robiły duże wrażenie na pielgrzymach maszerujących w innych grupach.

 

Po dotarciu na miejsce noclegowe, pątnicy zapoznali się z panującymi zasadami, m.in. koniecznością noszenia skromnego ubioru oraz odmawianiem modlitwy przed posiłkiem. Ta tradycja wywodzi się jeszcze ze starożytnego Rzymu. Wtedy to pierwsi chrześcijanie odmawiali modlitwę przed posiłkiem, w obawie przed spożyciem pokarmu, który wcześniej mógł być poświęcony demonom.

 

We środę czeka na pielgrzymów odcinek o długości 35 km. Drugą noc pątnicy Grup 17-tych, spędzą w Goszczynie.

 

 

Paweł Ozdoba

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 37 360 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram