24 grudnia 2023

Warszawska Strefa Czystego Transportu narusza liczne prawa i wolności. Ordo Iuris wnioskuje do wojewody

(Fot. Pixabay)

Szereg naruszeń ustawy zasadniczej w sferze wolności osobistej i gospodarczej wypunktował instytut Ordo Iuris we wniosku do wojewody mazowieckiego o stwierdzenie nieważności uchwały ustanawiającej Strefę Czystego Transportu w Warszawie.

 

7 grudnia, po wielogodzinnych burzliwych radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia na terenie miasta stołecznego Warszawy Strefy Czystego Transportu. Inicjatywa już od etapu projektu poddawanemu pod konsultacje społeczne wzbudzała liczne kontrowersje i wątpliwości prawne – wskazuje Instytut Ordo Iuris.

Wesprzyj nas już teraz!

Prawnicza organizacja zwróciła się do wojewody mazowieckiego o uchylenie uchwały. Instytut argumentował, że przyjęte regulacje naruszają liczne prawa i wolności gwarantowane w ustawie zasadniczej – w szczególności wolność przemieszczania się, prawo do własności, wolność wyboru zawodu i miejsca pracy, prawo do bezpiecznych warunków pracy, prawo do ochrony zdrowia, prawo osób niepełnosprawnych do pomocy państwa czy prawo rodziny do szczególnej pomocy państwa.

Argumentacja zawarta we wniosku wskazywała na naruszenie innych, szczegółowych przepisów. Zastrzeżenia dotyczyły przebiegu konsultacji społecznych oraz wykorzystywanych w nich materiałów, w szczególności jednostronnego prowadzenia konsultacji społecznych, które raczej przybierały formę promującą Strefę Czystego Transportu w Warszawie. Podniesiono również, że uchwała w sposób nieprecyzyjny określa granice Strefy Czystego Transportu i w sposób sprzeczny z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wskazano też, że uchwała nie określiła sposobu organizacji ruchu, który jest wymagany przy wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu. Instytut zarzucił również brak precyzji przy określaniu zakresu wyłączeń z zakazu wjazdu do Strefy Czystego Transportu.

Wojewoda ma 30 dni od przedłożenia mu uchwały na stwierdzenie jej nieważności. Może również zaskarżyć uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który może wówczas skargę albo oddalić i utrzymać w mocy uchwałę, albo uchylić zaskarżony akt prawny.

Wniosek złożony przez Instytut Ordo Iuris jest wyrazem sprzeciwu wobec tak radykalnych decyzji Rady miasta Warszawa, które ingerują w życie wielu mieszkańców. Teraz Wojewoda Mazowiecki będzie musiał podjąć decyzję, czy unieważnić uchwałę, zaskarżyć ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego czy też utrzymać ją w mocy nie podejmując żadnych działań. Innymi słowy, musi się opowiedzieć za poszanowaniem praw i wolności konstytucyjnych, czy realizacji celów politycznych ugrupowania, z którego się wywodzi – podkreślił mec. Kamil Smulski z Instytutu Ordo Iuris.

 

WNIOSEK ORDO IURIS – LINK

 

Źródło: OrdoIuris.pl

RoM

 

Warszawa nie chce zostać w tyle. Projekt Strefy Czystego Transportu niczym „komunikacyjny armagedon”

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram