Papież Franciszek przestrzegł przed rygoryzmem i uprzedzeniami w sprawach dotyczących stwierdzania nieważności małżeństwa. Tłumaczył, że rozeznanie w takich sprawach wymaga tego, by „być wolnym od wszelkich uprzedzeń, zarówno na rzecz, jak i przeciwko stwierdzeniu nieważności”.
Podczas spotkania z okazji inauguracji roku sądowego papież zalecał członkom Roty Rzymskiej, by dokonywali rozeznania „na kolanach”.
“Kościół powierza wam wielką odpowiedzialność, ponieważ ma to wpływ na życie osób i rodzin” – podkreślił Franciszek. Przypomniał zarazem, że wprowadzona reforma ma na celu przyspieszenie postępowań, a nie orzekania nieważności związków. „Trzeba – dodał – podejść do tego zadania z odwagą i jasnością umysłu”.
Wesprzyj nas już teraz!
Następnie oświadczył, że bez modlitwy „nie można być sędzią”. Papież tłumaczył, że rozeznanie w takich sprawach wymaga tego, by „być wolnym od wszelkich uprzedzeń, zarówno na rzecz, jak i przeciwko stwierdzeniu nieważności”.
“To oznacza uwolnienie się od rygoryzmu tego, kto twierdzi, że ma absolutną pewność, jak i od postawy inspirowanej przez fałszywe przekonanie, że najlepszą odpowiedzią jest zawsze stwierdzenie nieważności” – mówił Franciszek. Apelował też o roztropność i sprawiedliwość.
Zwrócił również uwagę: “Nie możemy zapominać, że interpretacja prawa kościelnego jest dokonywana w świetle prawdy o nierozerwalności małżeństwa; tej prawdy, którą Kościół strzeże jako prawdę i ją szerzy”.
Papież Franciszek opublikował w 2016 r. adhortację apostolską Amoris Laetitia, w której oficjalnie dopuścił możliwość udzielania Komunii Świętej rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach. Jako warunek dopuszczenia do Najświętszego Sakramentu, papież wskazał „towarzyszenie” i „rozeznanie” duszpasterskie, po którym spowiednik zdecydowałby, czy dana para z obiektywnych powodów nie może zrezygnować ze wspólnego pożycia. Natomiast w zeszłorocznym dokumencie Dykasterii Nauki Wiary Fiduccia suplicans, Watykan oficjalnie zezwolił na błogosławieństwa par pozostających w nieuregulowanych związkach.
PAP / oprac. PR