Powstanie specjalna grupa kontaktowa Watykan – Droga Synodalna. To efekt spotkania, jakie w styczniu odbył w Rzymie przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, z papieżem Franciszkiem oraz sekretarzem Synodu Biskupów, kardynałem Mario Grechem.
W czwartek trzeciego lutego niemiecka Droga Synodalna wkracza w kolejną fazę. We Frankfurcie rozpoczyna się trzecie Zgromadzenie Synodalne – spotkanie uczestników Drogi, na którym zapaść mają pierwsze ważne decyzje w sprawie planu reformowania Kościoła w Niemczech. W dyskusjach okołosynodalnych na pierwszy plan wysuwają się tematyki moralności seksualnej (zwłaszcza homoseksualizmu), sposobów przeżywania kapłaństwa (celibat), roli kobiet (święcenia) i podziału władzy w Kościele. Niemiecka Droga Synodalna wzbudza na całym świecie duże zainteresowanie ze względu na prezentowanie postulaty, które wzywają do zerwania z wieloma elementami nauczania Kościoła.
Drodze przygląda się również papież Franciszek. W czerwcu 2019 roku wysłał do niemieckich biskupów list, w którym poprosił ich o dawanie prymatu kwestiom ewangelizacji, a nie reformom strukturalnym. List papieża nie wywołał jednak na Drodze Synodalnej żadnych zmian, a Ojciec Święty więcej publicznie nie interweniował. We wrześniu 2021 roku pytany w wywiadzie dla radia OPEC o swoją ocenę Drogi Synodalnej powiedział, że abstrahując od szczegółów, w jego ocenie większość niemieckich biskupów chce dobrze.
Wesprzyj nas już teraz!
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i obecnie główny promotor Drogi Synodalnej, bp Georg Bätzing, ogłosił teraz powstanie nowego ciała. To efekt spotkania, jakie odbył w styczniu w Rzymie z Ojcem Świętym oraz kardynałem Mario Grechem, sekretarzem Synodu Biskupów. Do życia powołana zostanie specjalna watykańsko-niemiecka grupa, która będzie odbywać regularne rozmowy w sprawie treści i struktur procesu reform w Kościele w Niemczech. Jak powiedział bp Bätzing, grupa ta zostanie powołana także z inicjatywy papieża Franciszka, który według jego relacji jest bardzo zainteresowany przebiegiem Drogi Synodalnej.
Zgromadzenie Synodalne będzie obradować do soboty piątego lutego. Jak zapowiedział bp Bätzing, nie przewiduje się trudności z zebraniem wymaganej większości głosów dla przygotowanych w synodalnych pracach dokumentów.
Szefowa Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, Irme Stetter-Karp, która przewodzi Drodze Synodalnej z ramienia świeckich, wskazała na konieczność wdrażania w Kościele reform w związku z kryzysem nadużyć seksualnych. Temat jest w Niemczech od kilku tygodni szczególnie głośny w związku z ogłoszeniem monachijskiego raportu dotyczącego przypadków nadużyć w latach 1945 – 2019.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach