Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przyjął w Watykanie grupę 51 aktywistów ruchu LGBT. Podczas spotkania miało dojść do przekazania kardynałowi informacji nt. prac nad dekryminalizacją aktów homoseksualnych. Informację potwierdził rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.
Grupa 51 działaczy ruchu LGBT przyjechała do Watykanu, gdzie spotkała się z jednym z czołowych hierarchów w Kościele katolickim. Kard. Pietro Parolin rozmawiał z „tęczowymi aktywistami” o problemach osób przynależących do ruchu LGBT, a także wysłuchał informacji nt. badań poświęconych dekryminalizacji aktów homoseksualnych. W komunikacie wydanym przez Watykan podkreślono, że osoby, które wzięły udział w spotkaniu w różny sposób są zaangażowane w walkę przeciwko dyskryminacji i kryminalizacji homoseksualizmu.
Wesprzyj nas już teraz!
Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti powiedział, że badania przedstawione purpuratowi dotyczyły sytuacji osób LGBT żyjących na Karaibach. Kard. Pietro Parolin miał zapewnić, że wszystkie informacje przekaże papieżowi Franciszkowi. Portal LifeSiteNews.com podaje, że hierarcha miał również pozdrowić grupę, przypominając stanowisko Kościoła w sprawie obrony godności każdej osoby ludzkiej i każdej formy przemocy.
Pierwsze informacje o możliwej wizycie w Watykanie homoseksualnych aktywistów pojawiły się w marcu. Wówczas francuski socjolog Frederic Martel, zaangażowany w ruch LGBT, poinformował o spotkaniu, do którego miało dojść 5 kwietnia. Co ciekawe, informowano wówczas, że spotkanie będzie de facto audiencją u papieża Franciszka.
W kontekście spotkania warto przypomnieć wypowiedź rzecznika Watykanu, który 4 kwietnia zaprzeczył, że Ojciec Święty Franciszek wygłosi „historyczne przemówienie na temat homoseksualizmu”. Jednocześnie nie zaprzeczył, że może dojść do spotkania aktywistów LGBT z samym papieżem.
Katolicki dziennikarz Edward Pentin skomentował na Twitterze wizytę tęczowych działaczy w Watykanie. „Opierając się na prawie naturalnym, Piśmie Świętym i tradycji, Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że akty homoseksualne są „aktami poważnej deprawacji i że są „obiektywnie nieuporządkowane”.
Do sprawy odniosła się również brytyjska baronowa Helen Ann Kennedy, członek Partii Pracy. Polityk zaangażowana w działalność środowisk wspierających LGBT powiedziała, że „grupa działaczy LGBT została przyjęta z szacunkiem”. „Rozpoczęliśmy dialog, a kard. Parolin powiedział, że ten dialog będzie kontynuowany” – stwierdziła Helen Ann Kennedy.
Według doniesień włoskich mediów, badanie dotyczące kryminalizacji związków homoseksualnych na Karaibach, przedstawione kard. Parolinowi podczas dzisiejszego spotkania, podkreśla „związek między ustawami, które nadal penalizują homoseksualizm w dziesięciu krajach Karaibów, a dyskryminującymi postawami, które prowadzą w społeczeństwie do przemocy”.
Inicjatorzy badań LGBT twierdzą, że Kościół katolicki ponosi pewną odpowiedzialność w tej sprawie i zwracają się do Stolicy Apostolskiej o wydanie oświadczenia sprzeciwiającego się kryminalizacji aktów homoseksualnych. Aktywista LGBT Leonardo Raznovich powiedział dziennikarzom, że kiedy rozpoczęto badania, Sąd Najwyższy w Belize uznał kryminalizację homoseksualizmu za niekonstytucyjną, ale Kościół katolicki zakwestionował tę decyzję. Raznovich twierdził, że papież Franciszek „interweniował”. „Dzięki interwencji papieża Franciszka, Belize nie jest już zaliczane do krajów kryminalizujących akty homoseksualne” – stwierdził.
Źródło: LifeSiteNews.com
WMa