24 września 2021

Watykan: kardynał Woelki uda się na półroczny „okres sabatyczny”

Arcybiskup Kolonii, kardynał Rainer Maria Woelki otrzymał od Ojca Świętego półroczne zwolnienie z obowiązków, a archidiecezją pokieruje w tym czasie jako administrator apostolski sede plena biskup pomocniczy, Rolf Steinhäuser – postanowił papież. Komunikat w tej sprawie, po wizytacji apostolskiej w archidiecezji kolońskiej, przeprowadzonej w dniach od 7 do 14 czerwca 2021 r. przez kardynała Andersa Arboreliusa, biskupa Sztokholmu, i biskupa Rotterdamu, Johannesa van den Hende wydała dziś nuncjatura apostolska w Berlinie. (Warto przypomnieć, że kiedy do dymisji podawali się kard. Marks i biskup Hesse pozostawali oni na swych stanowiskach, gdyż – jak uważają komentatorzy – są oni pierwszymi do wykonywania rewolucyjnych kroków. Do zaistniałej wówczas sytuacji swoje wątpliwości zgłaszał kard. Woelki, co mogło skutkować odsunięciem go na cały okres krajowy Synodu o synodalności – przyp. PCh24.pl)

Celem wizytacji było uzyskanie pełnego obrazu złożonej sytuacji duszpasterskiej w archidiecezji, a jednocześnie wskazanie ewentualnych błędów popełnionych przez kardynała Rainera Marię Woelkiego, oraz biskupów pomocniczych, Dominikusa Schwaderlappsa i Ansgara Puffsa w rozwiązywaniu przypadków wykorzystywania seksualnego. Wspomniani biskupi pomocniczy zaproponowali Ojcu Świętemu zrzeczenie się urzędu, w związku z publikacją głośnego studium na temat postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych w archidiecezji kolońskiej.

Papież Franciszek z uwagą przyjął do wiadomości wyniki wizytacji apostolskiej. W oparciu o informacje zebrane przez wizytatorów i późniejszą ocenę wyników przez władze Kurii Rzymskiej, postanowił w odniesieniu do biskupów pomocniczych nie przyjmować ich rezygnacji z urzędu. W przypadku obu biskupów można mówić o pojedynczych niedociągnięciach w stosowaniu procedur, ale nie o zamiarze tuszowania nadużyć czy lekceważenia osób poszkodowanych. Bp Ansgar Puff natychmiast wznowi swoją regularną posługę. Natomiast bp Dominikus Schwaderlapp poprosił o pozwolenie na pracę przez rok jako kapelan w archidiecezji Mombasa w Kenii, zanim powróci do swojej posługi biskupa pomocniczego w archidiecezji Kolonii. Ojciec Święty przychylił się do tej prośby.

W odniesieniu do arcybiskupa Kolonii, kardynała Rainera Marii Woelkiego, nic nie wskazuje na to, by działał on niezgodnie z prawem w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych. Zarzuty, że kardynał chciał coś ukryć, szczególnie poprzez początkowe wstrzymanie wstępnego dochodzenia, zostały obalone przez fakty, które zostały później opublikowane i dokumenty zbadane przez Stolicę Apostolską. Determinacja arcybiskupa, by stawić czoła przestępstwom związanym z nadużyciami w Kościele, dotrzeć do osób nimi dotkniętych i krzewić zapobieganie, przejawia się między innymi we wdrażaniu zaleceń drugiego studium, które już rozpoczął – czytamy w watykańskim komunikacie.

Wesprzyj nas już teraz!

Zaznaczono tym niemniej, że kardynał Woelki popełnił również poważne błędy w swoim podejściu do kwestii pogodzenia się z nadużyciami jako całością, zwłaszcza na poziomie komunikacji. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do kryzysu zaufania do archidiecezji, który zaniepokoił wielu wiernych.

W ubiegłym tygodniu papież Franciszek przyjął arcybiskupa Kolonii na długą rozmowę. Ojciec Święty liczy na kardynała Woelkiego, uznaje jego lojalność wobec Stolicy Apostolskiej i troskę o jedność Kościoła. Jednocześnie jest oczywiste, że arcybiskup i archidiecezja potrzebują czasu przerwy, odnowy i pojednania. To skłoniło papieża Franciszka do przyznania kardynałowi Rainerowi Marii Woelkiemu, na jego własną prośbę, duchowego okresu sabatycznego, który rozpocznie się w połowie października, aż do rozpoczęcia wielkanocnego okresu pokutnego w przyszłym roku. Do czasu jego powrotu, biskup Rolf Steinhäuser, jako administrator apostolski sede plena, zatroszczy się o właściwe zarządzanie, a przede wszystkim o to, aby archidiecezja ze swej strony odnalazła drogę duchowego procesu pojednania i odnowy.

Papież Franciszek zapewnił o swej modlitewnej jedności z kardynałem Woelkim i archidiecezją kolońską i udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa.

KAI

Warto przypomnieć, że kiedy do dymisji podawali się kard. Marks i biskup Hesse pozostawali oni na swych stanowiskach, gdyż – jak uważają komentatorzy – są oni pierwszymi do wykonywania rewolucyjnych kroków. Do zaistniałej wówczas sytuacji swoje wątpliwości zgłaszał kard. Woelki, co mogło skutkować odsunięciem go na cały okres krajowy Synodu o synodalności – przyp. PCh24.pl.

 

KUCHARCZYK, CHMIELEWSKI. Niemiecki Kościół w pułapce synodalności! || XVIII Kongres Konserwatywny

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram