20 lutego 2017

Watykan: kiedy Akademia Życia wznowi prace? Papieskich nominacji wciąż brak

(Fot. yusuf kot / freeimages.com)

Papieska Akademii Życia, będąca bastionem tradycyjnego nauczania, a którą w październiku ubiegłego roku papież Franciszek zdecydował się zreformować zwalniając wszystkich jej członków, od stycznia nie pracuje.


Papież 18 października zniósł jej pierwotny statut – nadał nowy – i zwolnił wszystkich jej 172 członków. Nowi akademicy, których do tej  pory Watykan nie powołał – już nie muszą składać przysięgi bezkompromisowej obrony życia. Mają promować „wzajemny szacunek pomiędzy osobami należącymi do różnych płci i pokoleń, obronę godności każdej istoty ludzkiej, wartości materialne i duchowe życia ludzkiego w zgodzie z autentyczną ludzką ekologią”.

Wesprzyj nas już teraz!

Z dniem 1 stycznia 2017 r. wszyscy dotychczasowi członkowie Akademii, którzy mieli pełnić swoje funkcje dożywotnio, zostali usunięci. Docelowo mają  być zastąpieni przez nowych członków wybieranych na pięcioletnią kadencję „bez żadnej dyskryminacji religijnej spośród wybitnych duchownych, członków zgromadzeń zakonnych oraz osób świeckich należących do różnych narodowości, a będących ekspertami w dziedzinach dotyczących życia ludzkiego”.

Stanowisko stracił m.in. prof. Josef Siefert, który ostro skrytykował adhortację „Amoris laetitia”.

Praca wszystkich członków zakończyła się w dniu 31 grudnia 2016 roku, Obecnie Akademia czeka na nowe osoby – mówił portalowi LifeSiteNews.com ks. Andrea Ciucci, pracownik Papieskiej Rady do Spraw Rodziny.

Oczekujemy, że nowi członkowie zostaną nominowani przez Ojca Świętego w ciągu najbliższych tygodni – dodał. Wyjaśnił, że mianowanych będzie 75 członków zwyczajnych. Jednocześnie papież chce powołać podgrupę o nazwie „Szkoła Młodych Uczonych”, składającą się z młodych naukowców. Łącznie ma być mianowanych 100 członków.

Dziennikarz Maike Hickson z OnePeterFive zwrócił uwagę, że wielu byłych członków Akademii, w tym kardynał Caffarra i kard Willem Eijk, a także prof. Josef Seifert i prof. Robert Spaemann mają jedną wspólną cechę: publicznie skrytykowali „Amoris laetitia” i liberalizację nauczania moralnego Kościoła.

Źródło: lifesitenewscom., scripptorium.com., AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram