2 lutego 2017

Watykan nada Franciszkanom Niepokalanej nową konstytucję. Czy pozostawi ślub maryjny?

Sprawa Franciszkanów Niepokalanej zbliża się do końca – podają media. Po oczyszczeniu z zarzutów założyciela zgromadzenia, Watykan ustanowi nową konstytucję dla zakonu. Ma to się stać najpóźniej do września. Konserwatywni dziennikarze wyrażają jednak obawy, że w nowym dokumencie nie zostanie ujęty ślub poświęcenia się Matce Bożej. Wyrażał on dobitnie specyfikę zakonu.


Trwają prace nad ponownym umożliwieniem normalnego funkcjonowania Franciszkanów Niepokalanej. Powinny one zostać zakończone w tym roku – w najlepszym razie przed Wielkanocą. 

Wesprzyj nas już teraz!

Portal Life Site News, za Marco Tossatim, wyraża jednak obawy, że z nowej konstytucji zakonu usunięty zostanie obowiązek całkowitego oddania się Niepokalanej Matce Bożej. Ewentualnie, że stanie się ono kwestią wyboru. Stanowiłoby to cios wymierzony w tradycyjną franciszkańską tożsamość.

Do zakończenia sprawy Franciszkanów Niepokalanej zmierzają kardynał Joao Braz de Avis, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wraz ze swoim Sekretarzem, José Rodríguezem Carballo.

Franciszkanie Niepokalanej powstali w 1970 roku, jako „odnoga” franciszkanów konwentualnych. Gałąź żeńska powstała dwanaście lat później. Zakonnicy pielęgnowali powrót do franciszkańskich tradycji, takich jak szczególna rola przypisywana ubóstwu oraz poświęceniu Maryi. To ostatnie stanowiło u nich czwarty, specyficzny ślub. Charakterystycznym rysem Instytutu było także posługiwanie się nadzwyczajną formą rytu rzymskiego.

W 2013 roku rozpoczęło się śledztwo u Franciszkanów Niepokalanej. Watykan powierzył jego przeprowadzenie kapucynowi Fidenio Volpiemu. Według Life Site News, przedstawiciele Watykanu współpracowali z liberalnie nastawionymi zakonnikami, sceptycznymi wobec Mszy w klasycznym rycie rzymskim.

W lipcu 2013 roku Watykan zakazał członkom zgromadzenia odprawiania Mszy w klasycznym rycie rzymskim. Komentatorzy twierdzili, że sprzeciwia się to Summorum Pontificum Benedykta XVI.

Kontrolerzy oskarżyli założyciela zakonu, ojca Stefano Marię Manelliego o malwersacje finansowe i inne przestępstwa. Zamieszanie doprowadziła do zamknięcia seminarium. Większość rozproszonych wówczas braci opuściła je i znalazła schronienie na Filipinach, gdzie zostali inkardynowani. 

W 2015 roku zmarł nagle watykański komisarz Fidenzio Volpi, a zastąpił go Sabino Ardito. Natomiast kwestia domniemanych przestępstwa ojca Manelliego trafiła do włoskich sądów. Te orzekły, że założyciel tradycyjnego Instytutu jest niewinny.

Od 2014 roku kontroli Watykanu podlega też żeńska gałąź zakonu: Franciszkanki Niepokalanej. 

 

Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

mjend 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram