31 sierpnia 2019

Watykan: naukowcy apelują o cofnięcie kontrowersyjnych zmian w Instytucie Jana Pawła II

(źródło: pixabay.com)

Niemal 200 naukowców z całego świata skierowało list otwarty adresowany na ręce abp. Vincenzo Paglii, Wielkiego Kanclerza Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną oraz rektora tej placówki ks. prał. Pierangelo Sequeri. Naukowcy wyrażając „wielką troskę” z powodu niedawnego usunięcia dwóch długoletnich profesorów, wzywają do ich przywrócenia i wycofania się z kontrowersyjnych zmian w Instytucie.

 

Sygnatariusze, w tym wielu znanych naukowców katolickich, napisali w liście, że „nie widzą żadnego przekonującego powodu, czy to naukowo-akademickiego, czy doktrynalnego, czy też dyscyplinarnego, który uzasadniałby ich usunięcie z ich stanowisk”. List dotyczył usunięcia byłego rektora Instytutu Jana Pawła II, ks. prof. Livio Meliny, i teologa moralnego, ks. José Noriegi, którzy zostali powiadomieni w liście z 23 lipca, że zostali pozbawieni pełnionych funkcji w nowym Instytucie. Zaledwie kilka dni wcześniej, władze uczelni ogłosiły nowe statuty, które pozwoliły na dokonanie zmian w funkcjonowaniu placówki.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ks. prof. Melinę usunięto podając jako przyczynę wyeliminowanie Katedry Teologii Moralnej Fundamentalnej, którą prowadził, powierzoną mu osobiście przez papieża Jana Pawła II. Z kolei ks. Noriedze powiedziano, że jego stanowisko przełożonego generalnego niewielkiego zgromadzenia jest nie do pogodzenia ze stanowiskiem profesora w nowym Instytucie. Żaden z dwóch profesorów nie otrzymał uprzedniego powiadomienia o swym usunięciu z Instytutu, nie mieli też możliwości obrony ani podważenia decyzji. Także siedmiu innych profesorów zostało usuniętych ze stanowisk wykładowców.

 

W liście otwartym sygnatariusze proszą abp. Vincenzo Paglię i ks. Pierangelo Sequeri o odwołanie tej decyzji i przywrócenie ks. prof. Meliny i ks. Noriegi. Swoje stanowisko motywują chęcią, aby uczelnia „mogła utrzymać wysoki profil akademicki i prestiż międzynarodowy”.

 

Warto przypomnieć także opinię na ten temat znanego katolickiego publicysty Georgea Weigla, który podkreśla, że jest przerażony sytuacją jaka zaistniała wokół papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Jego zdaniem, nowe posunięcia dotyczące zmian statutowych i redukcji kadry są przykładem niszczenia jakie dokonuje się za pomocą „brutalnej siły” i w sposób przypominający „bandytyzm”.

 

Weigel kwestionuje kompetencje abp. Vincenzo Paglii jako rektora Instytutu Jana Pawła II. Sprawujący z nadania papieża Franciszka funkcję Wielkiego Kanclerza kapłan, został przez publicystę porównany do Wandalów, którzy złupili Rzym w 455 roku. „Mianowanie na to stanowisko abp. Vincenzo Paglii – do którego zauważalnie nie ma odpowiednich kwalifikacji – jest dziś tak samo zagadkowe jak dwa lata temu (kiedy objął stanowisko – przyp. red.)” – uważa autor „Świadka nadziei” (biografii JP II).

 

Zdaniem Georga Weigela, abp Paglia zachowuje się identycznie jak ci, „którzy zmanipulowali synody w 2014, 2015 i 2018 roku, tzn. kolejna klika ambitnych (i tak po prawdzie, niezbyt bystrych) księży, którzy ciągle tracili argumenty i próbowali rekompensować brutalnością i groźbami” – uważa publicysta.

 

Wśród sygnatariuszy listu otwartego są m. in. prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz z Niemiec, prof. Stephan Kampowski, prof. Michael Waldstein, wielu profesorów ze Stanów Zjednoczonych, i innych krajów, a także Polacy ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, ks. dr Paweł Gałuszka z Krakowa, ojcowie Jarosław Kupczak i Robert Plich z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, a także ks. prof. Jarosław Merecki z KUL.

 

 

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com

W

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram