24 lutego 2023

Watykan nawiązał pełne stosunki dyplomatyczne z Omanem. To efekt zacieśniania relacji ze światem islamu

(Meczet w Omanie, fot. Wikipedia)

Watykan ogłosił w czwartek, że nawiązane zostały pełne relacje dyplomatyczne z Omanem. Oznacza to dalsze zacieśnianie relacji pomiędzy Stolicą Apostolską a światem islamskim. W oświadczeniu wydanym przez Watykan i Oman 23 lutego powiedziano, że intencją nawiązania relacji dyplomatycznych jest „wzajemne zrozumienie oraz dalsze umacnianie przyjaźni i współpracy”. Wkrótce zostaną stworzone nuncjatura apostolska w Omanie oraz omańska ambasada przy Stolicy Apostolskiej.

W efekcie od 23 lutego Stolica Apostolska utrzymuje relacje dyplomatyczne ze wszystkimi krajami na Półwyspie Arabskim, z wyjątkiem samej Arabii Saudyjskiej. Poza tym relacji dyplomatycznych Watykan nie ma już tylko z takimi krajami jak Chiny, Korea Północna, Wietnam i Afganistan. Jak wskazuje Elise Ann Allen na łamach portalu „Crux Now”, decyzja o nawiązaniu relacji dyplomatycznych z Omanem wpisuje się w zaangażowanie papieża Franciszka na Półwyspie Arabskim, które uwidoczniło się wraz z jego wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 roku; w ubiegłym roku papież odwiedził też Bahrajn.

W Abu Zabi w ZEA papież podpisał Dokument o ludzkim braterstwie wespół z Wielkim Imamem z al-Azhar, Ahmadem al-Tayebem. Inicjatywa dała początek pogłębionemu „dialogowi” ze światem islamu. Już 1 marca otwarty dla zwiedzających zostanie dialogiczny kompleks świątynny w Abu Zabi, złożony z kościoła, meczetu i synagogi – tak zwany Dom Rodziny Abrahamowej. Inicjatywa jest przez część komentatorów krytykowana jako de facto relatywistyczna.

Wesprzyj nas już teraz!

Kościół w Omanie podlega Apostolskiemu Wikariatowi Arabii Południowej z siedzibą w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Omanie są cztery parafie, w których posługuje łącznie 12 księży. Chociaż Oman jest krajem uznającym islam za religię państwową i opierającym prawodawstwo na szariacie, w jego granicach żyje pewna liczba katolików, głównie imigrantów z takich krajów jak Filipiny, Indie i Pakistan.

Źródło: cruxnow.com

Pach

Islam, czyli wielki „reset” po Chrystusie. Dlaczego Kościół w Polsce obchodzi dzień tej religii?

Islam, czyli wielki „reset” po Chrystusie. Dlaczego Kościół w Polsce obchodzi dzień tej religii?

„Ja, Katolik. Extra”: Górny, Lisicki i Kratiuk o duchu Lutra i Rahnera w dokumentach podpisanych przez Franciszka

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram