10 września 2012

Watykan: niepokojące następstwa „Wiosny Arabskiej”

Pierwszym owocem „Wiosny Arabskiej” było przejęcie władzy w niektórych krajach przez islamistów. Choć wolne wybory są pierwszym krokiem ku kulturze demokracji, nie należy zapominać o niebezpieczeństwie, że demokracja może zostać wykorzystana do legitymizacji ideologii skrajnych i fundamentalistycznych. Takie zdanie wyraził sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. Miguel Ángel Ayuso Guixot na międzynarodowej konferencji w Stambule na temat: „Arabska Wiosna a pokój na Bliskim Wschodzie z muzułmańskiego i chrześcijańskiego punktu widzenia”.

Przedstawiciel Watykanu zauważył, iż strona turecka oczekiwała od niego w zaproszeniu, że zapewni on o poparciu Stolicy Apostolskiej dla przemian na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Kapłan przypomniał jednak, że już w styczniu br. Benedykt XVI wyraził zastrzeżenia do Arabskiej Wiosny. U podstaw tego ruchu leżał niepokój młodych o swą przyszłość, niezadowolenie z ubóstwa i bezrobocia, a także pragnienie większego udziału w życiu politycznym i społecznym.

Pomimo pierwotnego optymizmu „Wiosna” doprowadziła jednak do przemocy; wzmogły się przy tym obawy, że jej celem jest bardziej zachowanie bądź przejęcie władzy niż uznanie niezbywalnej godności każdego człowieka i jego podstawowych praw – powiedział ks. Ayuso Guixot, odwołując się do papieskiego przemówienia do korpusu dyplomatycznego.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 35 786 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram