18 grudnia 2021

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dokument z odpowiedziami na niektóre pytania dotyczące sprawowania Mszy świętej trydenckiej po wprowadzeniu Traditionis custodes. Wynikają z nich poważne ograniczenia dla wiernych i kapłanów przywiązanych do tradycyjnej liturgii.

Na oficjalnych stronach Watykanu pojawił się dokument, będący odpowiedzią na pytania dotyczące sprawowania Mszy świętej trydenckiej po wydaniu motu proprio papieża Franciszka. Dubia skierowane do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów miały pozwolić na doprecyzowanie przepisów. Dotyczą one m.in. możliwości sprawowania tradycyjnej liturgii w kościołach parafialnych, a także obszaru terytorialnego, na którym konkretny kapłan może sprawować tradycyjną liturgię.

„Ojcowie Soborowi dostrzegli pilną potrzebę reformy, aby głoszona prawda wiary ukazywała się coraz bardziej w całym swoim pięknie, a Lud Boży mógł wzrastać w pełnym, aktywnym i świadomym udziale w liturgii” – czytamy w dokumencie wydanym przez Kongregację. „Jako kapłani nie możemy poddawać się jałowym polemikom, zdolnym jedynie do tworzenia podziałów, w których sam rytuał jest często wykorzystywany przez ideologiczne punkty widzenia. Wszyscy jesteśmy raczej wezwani do ponownego odkrycia wartości reformy liturgicznej poprzez zachowanie prawdy i piękna obrzędu, który nam dała” – napisano.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak wynika z dokumentu Kongregacji, motu proprio Traditionis custodes zezwala m.in. na odprawianie Mszy świętej trydenckiej w kościołach parafialnych, ale tylko jeśli w diecezji nie ma odpowiedniego kościoła nieparafialnego. Zanim jednak taka zgoda zostanie wydana, konieczne jest zapytanie skierowane przez biskupa miejsca do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dopiero wówczas dyspensa może być rozpatrzona i udzielona.

Z dokumentu ma wynikać również to, że kapłan „uprawniony” do odprawiania Mszy świętej trydenckiej nie może odmawiać koncelebry w NOM, np. podczas Mszy Krzyżma. Potwierdzono również, że biskup każdorazowo musi pytać Watykan o zgodę na udzielenie księżom zgody na odprawianie Mszy świętej trydenckiej. Co więcej, zgoda zawsze jest udzielana terytorialnie, ograniczona do terenu diecezji. Podobną zgodę jak księża powinni mieć od biskupa diakoni i stali akolici, ale również lektorzy.

W odpowiedziach na dubia napisano również, że „biskup diecezjalny jest upoważniony do udzielania zezwolenia na używanie Rituale Romanum, ale nie Pontificale Romanum. Zezwolenia tego może udzielić jedynie parafiom personalnym. Dokument wskazuje również, że w sprawowaniu Eucharystii według Missale Romanum z 1962 r. będzie można używać pełnego tekstu Biblii do czytań, wybierając wskazane perykopy. 

Kongregacja precyzuje w swoim dokumencie, że uprawnieni kapłani nie mogą tego samego dnia dwukrotnie sprawować Mszy świętej trydenckiej dla różnych grup. „Nie można przyznać binacji na tej podstawie. Nie ma „słusznej przyczyny” lub „konieczności duszpasterskiej”, jak wymaga kan. 905 § 2: prawo wiernych do sprawowania Eucharystii nie jest w żaden sposób negowane, ponieważ otrzymują możliwość uczestniczenia w Eucharystii w jej obecnej formie rytualnej” – precyzuje dokument Watykanu.

W odpowiedziach zawarto również informację, że żaden proboszcz czy kapelan nie może łączyć w dni powszednie sprawowania Mszy świętej wg Missale Romanum z 1962 roku z celebracją wg Novus Ordo Missae. Odprawienie Mszy świętej w nowym rycie oznacza zakaz sprawowania Mszy świętej trydenckiej tego samego dnia, niezależnie czy to celebracja publiczna czy prywatna. Zapis dotyczy celebracji w dniach powszednich.

Pełen dokument Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dostępny jest w tym miejscu.

 

Źródło: press.vatican.va

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(47)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 179 710 zł cel: 300 000 zł
60%
wybierz kwotę:
Wspieram