W środę 11 września odbyło się w Domu św. Marty w Watykanie pierwsze posiedzenie Najwyższego Komitetu dla osiągnięcia celów zawartych w Dokumencie o Braterstwie Ludzkim na rzecz pokoju światowego i wspólnego współżycia. O utworzeniu tej instytucji poinformowano 26 sierpnia. 18 lat temu w tym dniu doszło do ataków islamskich terrorystów na Nowy Jork i Waszyngton.
Komunikat o tym pierwszym spotkaniu stwierdza, że dzień 11 września wybrano „jako znak woli budowania życia i braterstwa, w którym inni zasiali śmierć i zniszczenie”. W skład Komitetu wchodzi 7 osób. Stolicę Apostolską reprezentują w nim przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynał-nominat Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ i sekretarz specjalny Ojca Świętego mons. Yoannis Lahzi Gaid.
Wesprzyj nas już teraz!
Uniwersytet Al-Azhar w Kairze wydelegował do prac w nowym gremium swego szefa prof. dr. Mohameda Husina Abdelaziza Hassana i sędziego Mohameda Mahmouda Abdel Salama, byłego doradcę wielkiego imama tej uczelni Al-Tajjiba.
Zjednoczone Emiraty Arabskie reprezentują w Komitecie dyrektor Abu Dhabi Culture – Mohamed Khalifa Al Mubarak, pisarz i dziennikarz Yasser Saeed Abdulla Hareb Almuhairi oraz sekretarz generalny Rady Starszych Muzułmańskich – Sultan Faisal Al Khalifa Alremeithi.
Ojciec Święty pozdrowił członków i szefów sekretariatu Komitetu i przekazał im kopię Dokumentu o Braterstwie Ludzkim, wykonaną przez Bibliotekę Watykańską. Skierował też kilka słów wdzięczności i zachęty do członków Komitetu, nazywając ich „architektami braterstwa”, ponieważ stoją u początków nowej polityki „nie tylko z wyciągniętą ręką, ale także z otwartym sercem”. Następnie uczestników posiedzenia przyjął substytut Sekretariatu Stanu abp Edgar Peña Parra, po czym powrócili oni do Domu Świętej Marty, aby prowadzić swoje prace.
Na przewodniczącego Komitetu powołano kardynała-nominata Miguela Angela Ayuso Guixota MCCJ na sekretarza – Mohameda Mahmouda Abdel Salama, a członkami Komisji Wykonawczej zostali mons. Yoannis Lahzi Gaid, Yasser Saeed Abdulla Hareb Almuhairi i Sultan Faisal Al Khalifa Alremeithi. Rozpoczęto ponadto prace nad Statutem, który będzie regulował działalność Komitetu.
Jego członkowie wyrazili wdzięczność papieżowi Franciszkowi za przyjęcie ich i za słowa zachęty, wielkiemu imamowi Al-Tayyibowi za jego przesłanie pełne zachęty oraz księciu Muhamadowi Ben Zaidowi – przewodniczącemu Rady Wykonawczej emiratu Abu Zabi – za wsparcie okazane samemu Komitetowi.
Uczestnicy posiedzenia wyodrębnili kilka konkretnych kroków, mających na celu rozpoczęcie właściwej działalności. Szczególnie ważna jest propozycja, aby Narody Zjednoczone ogłosiły Dzień Braterstwa Ludzkiego między 3 a 5 lutego, jak również; postanowiono też zaproponować niektórym członkom innych religii przystąpienie do Komitetu. Na zakończenie ustalono, że następne posiedzenie odbędzie się 20 września br. w Nowym Jorku.
Spotkanie, które rozpoczęło się w środę o godz. 8:30, zakończyło się o godz. 13:00 modlitwą, którą każdy odmawiał stosownie do swojej wiary – za ofiary ataku z 11 września 2001 i wszelkich aktów terroryzmu.
Dokument o braterstwie ludzkim na rzecz pokoju światowego i wspólnego współżycia podpisali 4 lutego br. w Abu Zabi papież Franciszek i wielkim imam Uniwersytetu Al-Azhar Ahmed Al-Tayyib. Deklaracja wzbudziła protesty ze strony środowisk i autorytetów katolickich. Krytycy podkreślali m.in. niezgodny z naszą wiarą zapis mówiący jakoby wielość religii podobała się Panu Bogu.
Źródło: KAI, własne PCh24.pl
RoM
Więcej o dokumencie z Abu Zabi