3 października 2015

Watykan ogłosił nowe zasady proceduralne, które mają być zastosowane podczas tegorocznej sesji Synodu o Rodzinie. Nowa metodologia – jak zauważył Sekretarz Generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri – ma ułatwić dialog i dyskusję między prałatami, a sam proces dochodzenia do konsensusu w istotnych kwestiach duszpasterskich ma być bardziej przejrzysty. Czy rzeczywiście tak będzie?


Sekretariat w porozumieniu z papieżem postanowił, że nie ukażą się drukiem  wypowiedzi biskupów, biorących udział w otwartej dyskusji podczas sesji synodu w dniach od 4 do 25 października, ponieważ „synod musi mieć chronioną przestrzeń, by działał w niej Duch Święty i biskupi mogli swobodnie wypowiadać się.”

Wesprzyj nas już teraz!

Kard. Baldisseri dodał jednak, że hierarchowie będą mogli udzielać wywiadów dla mediów. Oprócz tego codziennie będą się odbywać krótkie briefingi dla prasy o godz. 13:00. 

Szef Sekretariatu zaznaczył, że tegoroczny Synod Biskupów będzie zasadniczo składał się z „trzech mini-synodów.” W przeszłości nacisk kładziono na otwartą debatę, która trwała niekiedy wiele tygodni. Biskupi mogli zaprezentować swoje stanowisko w obecności wszystkich hierarchów. Dopiero później organizowano prace w małych grupach językowych.  

 

Tym razem biskupi będą mieli niespełna dwa dni na wyrażenie swojego stanowiska i to w pierwszym tygodniu debaty, po czym zostaną rozdzieleni pomiędzy 13 małych grup dyskusyjnych, w których udział wezmą także audytorzy świeccy oraz niekatolicy, by „ubogacić debatę.”

Grupy pod koniec każdego tygodnia będą sporządzać pisemne raporty. Zostaną one podane do wiadomości publicznej.

Co ciekawe, w ostatnim dniu obrad, rankiem 24 października biskupom zostanie przedstawiony gotowy dokument posynodalny, nad którym kilka godzin później rozpocznie się głosowanie. Jak widać hierarchowie nie będą mieć czasu, by się dokładnie zapoznać z treścią – przedłożonego im do akceptacji – dokumentu końcowego.  

Kard. Baldisseri podał listę dziesięciu członków komitetu redakcyjnego, który ma przygotować dokument końcowy. Są to: oprócz niego, także kard. Peter Erdo, arcybiskup Esztergom-Budapesztu, abp Bruno Forte, abp Chieti Vasto z Włoch, kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju, kard. Donald Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu, kard. John Dew, arcybiskup Wellington w Nowej Zelandii, abp. Victor Manuel Fernandez, rektor Katolickiego Uniwersytetu Papieskiego w Argentynie, bp Mathieu Madega Lebouakehan, biskup Mouila, Gabon, bp Marcello Semeraro z Włoch, ks. Adolfo Nicolas, przełożony zakonu jezuitów.

Sekretarz Generalny Synodu Biskupów dodał, że duchowni będą mieli czas na otwartą dyskusję jedynie w poniedziałek i we wtorek rano w pierwszym tygodniu synodu. Potem zostaną podzielni na grupy. Otwarte dyskusje będą kontynuowane od piątku do poniedziałku 12 października.

Tak, jak wcześniej donosił portal Pch24.pl, Franciszek najprawdopodobniej nie sporządzi adhortacji posynodalnej. Kardynał Baldisseri powiedział, że nie wie, czy pojawi się adhortacja papieska, która zawierałaby postanowienia ojców synodalnych wraz z papieską interpretacją tych postanowień. Duchowny dodał jednak, że „biskupom synodalnym zostanie przedstawiony już gotowy dokument, a nie lista propozycji,” sugerując, że nie ma potrzeby, by Franciszek przygotowywał adhortację.

Hierarcha zapowiedział również, że dziesięciu członków komitetu redakcyjnego, mającego opracować dokument posynodalny, będzie odpowiedzialnych za „ochronę przed zmanipulowaniem dyskusji synodalnej przez jakąkolwiek grupę osób.”

Źródło: vaticaninsider.lastampa.it., catholicculture.org., zenith.org., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram