26 maja 2023

Watykan potępił wandalizm eko- fanatyków. Ale w zakresie agendy stoi po ich stronie

((fot. CHRISTIAN MANG / Reuters / Forum))

Pod kierownictwem papieża Franciszka Watykan wyraźnie „dostosował” się do ekologicznej agendy, promując akceptację ograniczeń życia społecznego w imię rzekomej walki ze śmiertelnie groźną zmianą klimatu. Jednak działalność eko – fanatyków z szeregów Ostatniego Pokolenia – przypuszczających wandalskie ataki nie zabytki i dzieła sztuki to dla Stolicy Apostolskiej krok za daleko. Słowa potępienia ich działalności znalazły się w przesłaniu watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji na Światowy Dzień Turystyki, który będzie obchodzony 27 września.

W opublikowanym w piątek orędziu arcybiskup Rino Fisichella podkreślił: „Mając na uwadze dzieła sztuki, które od stuleci są dziedzictwem ludzkości i stają się powodem napływu turystów z całego świata, należy powtórzyć, że ich ochrona jest obowiązkiem wszystkich i dlatego trzeba potępić z przekonaniem wszelką formę przemocy wymierzoną w ich konserwację”.

Przesłanie ukazało się po tym, gdy w minionych miesiącach i tygodniach aktywiści z ruchu Ostatnie Pokolenie przykleili na znak protestu dłonie do cokołu rzeźby Grupa Laokoona w Muzeach Watykańskich, wlali czarny płyn do fontanny Di Trevi, a także oblali farbą Palazzo Vecchio we Florencji. Sprawcy takich czynów nazywani są we Włoszech „eko- wandalami”.

Wesprzyj nas już teraz!

Arcybiskup Fisichella położył nacisk na potrzebę turystyki „zrównoważonej” i „odpowiedzialnej”, w której jest także miejsce dla „chrześcijańskiej gościnności”.

W dokumencie dykasterii zaznaczył: “Kościół zawsze uznawał i wspierał wartość oraz znaczenie sztuki, kultury oraz stania na ich straży, bo pozwalają poznać Boga i zachować żywe korzenie chrześcijańskie”.

„Droga piękna jest integralną częścią naszej misji głoszenia Ewangelii i krzewienia rozwoju duchowego wierzących. Z tego powodu inwestycje nie powinny być tylko skierowane na masową turystykę, możliwą siłę sprawczą utraty tożsamości kulturowej i religijnej” – stwierdził abp Fisichella.

„Przeciwnie – zauważył – właściwe jest to, by podczas gdy inwestycje koncentrują się na infrastrukturze, promowana była godność wszystkich pracowników branży turystycznej, co przyczyni się do wzrostu jakości ich pracy i samej turystyki”.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

Watykan wydał przewodnik. Informuje jak odczytywać „Laudato si” i jak budować lepszy świat

Efekt Laudato si. Organizacje katolickie zaprzestają inwestycji w paliwa kopalne

Cele „Ekonomii Franciszka”: Globalny plan budowy nowej ekonomii z myślą Marksa w tle

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram